
The Story
This is a 10X achromatic objective lens with black finish for certain infinity-corrected microscopes. Intended primarily for biological applications, it is designed to work with infinity-corrected microscopes using RMS mounting thread 45mm parfocal distance. Achromatic correction provides improved color accuracy and resolution.
| Compatibility | |
| Optical System | Infinite |
| Reference Focal Length | 180mm |
| Mounting Thread | RMS 20.32mm |
| Parfocal Distance | 45mm |
| Lens Specifications | |
| Magnification | 10X |
| Numerical Aperture | 0.25 |
| Corrections | Achromatic |
| Cover-glass Thickness | — |
| Nosecone | Fixed |
| Immersion Medium | — |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
This is a 10X achromatic objective lens with black finish for certain infinity-corrected microscopes. Intended primarily for biological applications, it is designed to work with infinity-corrected microscopes using RMS mounting thread 45mm parfocal distance. Achromatic correction provides improved color accuracy and resolution.
| Compatibility | |
| Optical System | Infinite |
| Reference Focal Length | 180mm |
| Mounting Thread | RMS 20.32mm |
| Parfocal Distance | 45mm |
| Lens Specifications | |
| Magnification | 10X |
| Numerical Aperture | 0.25 |
| Corrections | Achromatic |
| Cover-glass Thickness | — |
| Nosecone | Fixed |
| Immersion Medium | — |

















