
Original: $33.99
-65%$33.99
$11.90The Story
This is a 20X achromatic objective lens for DIN-standard microscopes. Intended primarily for biological applications, it is designed to work with microscopes using 160mm tube-length and 45mm parfocal distance. Achromatic correction provides improved color accuracy and resolution.
| Compatibility | |
| Optical System | Finite |
| Mechanical Tube Length | 160mm |
| Mounting Thread | RMS 20.32mm |
| Parfocal Distance | 45mm |
| Lens Specifications | |
| Magnification | 20X |
| Numerical Aperture | 0.40 |
| Corrections | Achromatic |
| Cover-glass Thickness | 0.17mm |
| Nosecone | Spring |
| Immersion Medium | — |
| Working Distance | 0.66mm |
| Exit Pupil | 8.75mm |
Description
This is a 20X achromatic objective lens for DIN-standard microscopes. Intended primarily for biological applications, it is designed to work with microscopes using 160mm tube-length and 45mm parfocal distance. Achromatic correction provides improved color accuracy and resolution.
| Compatibility | |
| Optical System | Finite |
| Mechanical Tube Length | 160mm |
| Mounting Thread | RMS 20.32mm |
| Parfocal Distance | 45mm |
| Lens Specifications | |
| Magnification | 20X |
| Numerical Aperture | 0.40 |
| Corrections | Achromatic |
| Cover-glass Thickness | 0.17mm |
| Nosecone | Spring |
| Immersion Medium | — |
| Working Distance | 0.66mm |
| Exit Pupil | 8.75mm |

















