Original: $37.99
-65%$37.99
$13.30The Story
This is a 2X semi-plan achromatic microscope objective lens for DIN-standard microscopes. This lens is designed to work with biological or metallurgical microscopes, but due to the extremely low numerical aperture, a low-NA condenser may be required to avoid vignetting.
| Compatibility | |
| Optical System | Finite |
| Mechanical Tube Length | 160mm |
| Mounting Thread | RMS 20.32mm |
| Parfocal Distance | 45mm |
| Lens Specifications | |
| Magnification | 2X |
| Numerical Aperture | 0.05 |
| Corrections | Semi-plan achromatic |
| Cover-glass Thickness | — |
| Nosecone | Fixed |
| Immersion Medium | None |
Description
This is a 2X semi-plan achromatic microscope objective lens for DIN-standard microscopes. This lens is designed to work with biological or metallurgical microscopes, but due to the extremely low numerical aperture, a low-NA condenser may be required to avoid vignetting.
| Compatibility | |
| Optical System | Finite |
| Mechanical Tube Length | 160mm |
| Mounting Thread | RMS 20.32mm |
| Parfocal Distance | 45mm |
| Lens Specifications | |
| Magnification | 2X |
| Numerical Aperture | 0.05 |
| Corrections | Semi-plan achromatic |
| Cover-glass Thickness | — |
| Nosecone | Fixed |
| Immersion Medium | None |


















