
Original: $49.99
-65%$49.99
$17.50The Story
OMAX digital eyepiece cameras provide a compact, lightweight solution for capturing photos and videos with your microscope. These models are UVC-compatible, so they can be used with a wide range of imaging and video-conferencing software on multiple operating systems including Windows, Mac OS, and Linux. This simple yet amazing feature allows you to stream images from a microscope to remote viewers. On top of that, these cameras work with the same imaging software as our other A35 series cameras, providing an extensive set of tools for general microscopy.
The A3503S is our most basic model with 640x480 resolution. This model is best suited for introductory imaging and low-bandwidth streaming. The camera can fit 23mm ocular tubes and photo ports, or larger ports using the included 30mm and 30.5mm adapters. Since the USB connection is used for data and power, only a single cable is needed.
Specifications
| Sensor | |
| Sensor Type | CMOS (color) |
| Sensor Size | 1/4" format (3.58mm x 2.69mm) |
| Pixels | 0.3M |
| Pixel Size | 5.6µm x 5.6µm |
| Shutter | Electronic Rolling shutter |
| Sensitivity | 13.5V/Lux-sec |
| Camera | |
| Frame Rate(s) | 25fps @ 640x480 |
| Connectivity | USB 2.0 |
| Mounting Size | 23mm 30mm, 30.5mm using adapters |
| Compensating Lens | — |
| Power | 5V over USB |
| Dimensions | 27.2mm Ø x 40mm |
| Operating Temperature | -10-50°C |
| Operating Humidity | 30-80% |
Software
| OS Requirements | Windows (32/64 bit) XP/Vista/7/8/10, Mac OS 10.8+, Linux kernel 3.13+ | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Hardware Recommendations | Intel Core2 2.8GHz or comparable processor, 2GB RAM, USB 2.0 | ||||||
| Features |
|
Contents:

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
OMAX digital eyepiece cameras provide a compact, lightweight solution for capturing photos and videos with your microscope. These models are UVC-compatible, so they can be used with a wide range of imaging and video-conferencing software on multiple operating systems including Windows, Mac OS, and Linux. This simple yet amazing feature allows you to stream images from a microscope to remote viewers. On top of that, these cameras work with the same imaging software as our other A35 series cameras, providing an extensive set of tools for general microscopy.
The A3503S is our most basic model with 640x480 resolution. This model is best suited for introductory imaging and low-bandwidth streaming. The camera can fit 23mm ocular tubes and photo ports, or larger ports using the included 30mm and 30.5mm adapters. Since the USB connection is used for data and power, only a single cable is needed.
Specifications
| Sensor | |
| Sensor Type | CMOS (color) |
| Sensor Size | 1/4" format (3.58mm x 2.69mm) |
| Pixels | 0.3M |
| Pixel Size | 5.6µm x 5.6µm |
| Shutter | Electronic Rolling shutter |
| Sensitivity | 13.5V/Lux-sec |
| Camera | |
| Frame Rate(s) | 25fps @ 640x480 |
| Connectivity | USB 2.0 |
| Mounting Size | 23mm 30mm, 30.5mm using adapters |
| Compensating Lens | — |
| Power | 5V over USB |
| Dimensions | 27.2mm Ø x 40mm |
| Operating Temperature | -10-50°C |
| Operating Humidity | 30-80% |
Software
| OS Requirements | Windows (32/64 bit) XP/Vista/7/8/10, Mac OS 10.8+, Linux kernel 3.13+ | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Hardware Recommendations | Intel Core2 2.8GHz or comparable processor, 2GB RAM, USB 2.0 | ||||||
| Features |
|




















