
Original: $165.99
-65%$165.99
$58.10The Story
The A3531BI makes digital imaging with your microscope a reality. This camera is designed specifically for use with microscopes, and can attach to a dedicated photo port or an ocular port. The C-mount interface can attach directly to a C-mount port, or use the included reduction lens to mount on 23.2mm, 30mm, or 30.5mm tubes. Using the reduction lens has the added benefit of maximizing the field of view to capture more of the subject being viewed.
Compatible with Windows, Mac, and Linux based computers, the camera connects using a single USB 2.0 cable for data and power. Using our specialized imaging software, you can watch and record real-time video of microscopic subjects, as well as capture still images. The Windows version includes an extended toolset with time-lapse, auto-stitching, focus stacking, counting aids, and more.
The camera’s 3.1MP image sensor uses back-illuminated CMOS technology for improved light-gathering efficiency with superior noise handling. This allows you to capture images with lower light levels and with shorter exposure times.
Specifications
| Sensor Specifications | |
| Model | IMX123 (color) |
| Sensor Type | back-illuminated CMOS |
| Sensor Optical Format | 1/2.8" |
| Active Pixels | 3.1M (2048 x 1536) |
| Pixel Size | 2.5µm x 2.5µm |
| Active Sensor Area | 5.12mm x 3.84mm |
| Shutter | electronic rolling shutter |
| Sensitivity | 600mV @ 1/30s (f/5.6) |
| Spectral Response | 380-650nm with IR-cut filter |
| Other Camera Specifications | |
| Binning | 1x1 |
| Video Capture Framerate | 11fps @ 2048x1536 18fps @ 1920x1080 29fps @ 1024x768 |
| Photo Capture Resolution | 2048x1536 1920x1080 |
| Connectivity | USB 2.0 |
| Lens-mount | C-mount |
| Compensating Lens | 0.37X (included) |
| Power | 5VDC over USB |
| Operating Temperature | -10-50°C |
| Operating Humidity | 30-80% |
Software
View software downloads
| OS Requirements | Windows (32/64 bit) XP/Vista/7/8/10, Mac OS 10.8+, Linux kernel 3.13+ | ||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Hardware Requirements | Intel Core2 2.8GHz or comparable processor, 4GB RAM | ||||||||||||||||||
| Features |
|
Content
- One camera
- One reduction lens
- Once C-mount dust cap
- One USB 2.0 cable
- One calibration slide

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The A3531BI makes digital imaging with your microscope a reality. This camera is designed specifically for use with microscopes, and can attach to a dedicated photo port or an ocular port. The C-mount interface can attach directly to a C-mount port, or use the included reduction lens to mount on 23.2mm, 30mm, or 30.5mm tubes. Using the reduction lens has the added benefit of maximizing the field of view to capture more of the subject being viewed.
Compatible with Windows, Mac, and Linux based computers, the camera connects using a single USB 2.0 cable for data and power. Using our specialized imaging software, you can watch and record real-time video of microscopic subjects, as well as capture still images. The Windows version includes an extended toolset with time-lapse, auto-stitching, focus stacking, counting aids, and more.
The camera’s 3.1MP image sensor uses back-illuminated CMOS technology for improved light-gathering efficiency with superior noise handling. This allows you to capture images with lower light levels and with shorter exposure times.
Specifications
| Sensor Specifications | |
| Model | IMX123 (color) |
| Sensor Type | back-illuminated CMOS |
| Sensor Optical Format | 1/2.8" |
| Active Pixels | 3.1M (2048 x 1536) |
| Pixel Size | 2.5µm x 2.5µm |
| Active Sensor Area | 5.12mm x 3.84mm |
| Shutter | electronic rolling shutter |
| Sensitivity | 600mV @ 1/30s (f/5.6) |
| Spectral Response | 380-650nm with IR-cut filter |
| Other Camera Specifications | |
| Binning | 1x1 |
| Video Capture Framerate | 11fps @ 2048x1536 18fps @ 1920x1080 29fps @ 1024x768 |
| Photo Capture Resolution | 2048x1536 1920x1080 |
| Connectivity | USB 2.0 |
| Lens-mount | C-mount |
| Compensating Lens | 0.37X (included) |
| Power | 5VDC over USB |
| Operating Temperature | -10-50°C |
| Operating Humidity | 30-80% |
Software
View software downloads
| OS Requirements | Windows (32/64 bit) XP/Vista/7/8/10, Mac OS 10.8+, Linux kernel 3.13+ | ||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Hardware Requirements | Intel Core2 2.8GHz or comparable processor, 4GB RAM | ||||||||||||||||||
| Features |
|
Content
- One camera
- One reduction lens
- Once C-mount dust cap
- One USB 2.0 cable
- One calibration slide




















