
Original: $1,067.99
-65%$1,067.99
$373.80The Story
Touch Control Video System
OMAX’s touch control video system will add a new level of sophistication to your microscope. Based around a multi-function camera which can record 4K video and capture 8.3MP photos, this system adds the convenience of touch control with a 13.3” 1080p screen.
4K Multi-Function Camera with Touch Control
The camera can be used standalone or with a computer to suit your workflow. Built-in software provides all of the functionality needed to configure and capture video and photos, as well as a range of tools for performing measurements. The new touch-control interface has been refined for responsiveness and accuracy.
The camera uses a standard C-mount lens interface which works with a wide range of microscopes and lenses. It can be mounted directly to C-mount photo ports, or coupled with a C-mount reduction lens for use with 23mm or larger ocular tubes.
1080p Backlit LED Touchscreen Monitor
The 13.3” monitor uses a 1080p IPS panel with LED backlighting to produce sharp images with accurate colors even when viewed off-axis. A hinged mounting panel on the rear can be used as a kick-stand for use on a work surface, or mounted directly to the camera.
Camera Specifications
| Sensor Specifications | |
| Model | IMX334 (color) |
| Sensor Type | CMOS |
| Sensor Optical Format | 1/1.8" |
| Active Pixels | 8.3M (3840 x 2160) |
| Pixel Size | 2.0µm x 2.0µm |
| Active Sensor Area | 7.68mm x 4.32mm |
| Shutter | electronic rolling shutter |
| Sensitivity | 505mV @ 1/30s (f/5.6) |
| Spectral Response | 380-650nm with IR-cut filter |
| Other Camera Specifications | |
| Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Video Framerate | 30fps (HDMI) 20fps (USB) |
| Internal Video Capture Format | MP4 |
| Internal Photo Capture Format | JPG |
| Recording Media | SecureDigital (SDI3.0) |
| Connectivity | HDMI (v1.4) USB 2.0 |
| Lens-mount | C-mount |
| Recommended Compensating Lens | 0.5X (optional) |
| Power | 12VDC |
| Operating Temperature | -10-50°C |
| Operating Humidity | 30-80%RH |
Contents

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Touch Control Video System
OMAX’s touch control video system will add a new level of sophistication to your microscope. Based around a multi-function camera which can record 4K video and capture 8.3MP photos, this system adds the convenience of touch control with a 13.3” 1080p screen.
4K Multi-Function Camera with Touch Control
The camera can be used standalone or with a computer to suit your workflow. Built-in software provides all of the functionality needed to configure and capture video and photos, as well as a range of tools for performing measurements. The new touch-control interface has been refined for responsiveness and accuracy.
The camera uses a standard C-mount lens interface which works with a wide range of microscopes and lenses. It can be mounted directly to C-mount photo ports, or coupled with a C-mount reduction lens for use with 23mm or larger ocular tubes.
1080p Backlit LED Touchscreen Monitor
The 13.3” monitor uses a 1080p IPS panel with LED backlighting to produce sharp images with accurate colors even when viewed off-axis. A hinged mounting panel on the rear can be used as a kick-stand for use on a work surface, or mounted directly to the camera.
Camera Specifications
| Sensor Specifications | |
| Model | IMX334 (color) |
| Sensor Type | CMOS |
| Sensor Optical Format | 1/1.8" |
| Active Pixels | 8.3M (3840 x 2160) |
| Pixel Size | 2.0µm x 2.0µm |
| Active Sensor Area | 7.68mm x 4.32mm |
| Shutter | electronic rolling shutter |
| Sensitivity | 505mV @ 1/30s (f/5.6) |
| Spectral Response | 380-650nm with IR-cut filter |
| Other Camera Specifications | |
| Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Video Framerate | 30fps (HDMI) 20fps (USB) |
| Internal Video Capture Format | MP4 |
| Internal Photo Capture Format | JPG |
| Recording Media | SecureDigital (SDI3.0) |
| Connectivity | HDMI (v1.4) USB 2.0 |
| Lens-mount | C-mount |
| Recommended Compensating Lens | 0.5X (optional) |
| Power | 12VDC |
| Operating Temperature | -10-50°C |
| Operating Humidity | 30-80%RH |




















