
Original: $746.99
-65%$746.99
$261.45The Story
The A3583BSI3 offers high performance with low-light applications thanks to its unprecedentedly high sensitivity. Using Sony’s STARVIS 2 technology, the camera’s sensor has superior light absorption and dynamic range. This is ideal for fluorescence microscopy working in the visible emission spectrum, as well as darkfield and other low emission applications.
C-Mount
The camera uses a standard C-mount lens interface which works with a wide range of microscopes and lenses. It can be mounted directly to C-mount photo ports, or coupled with a C-mount reduction lens for use with 23mm or larger ocular tubes.
Ultimate Low-Light Performance
Using Sony’s 2nd generation STARVIS technology, the camera’s back-illuminated CMOS sensor is capable of capturing detail with limited illumination, making it an excellent option for use with inconsistent lighting or low-emission applications such as fluorescence and darkfield. These back-illuminated sensors have shown remarkable flexibility and a superior ability to boost the signal with limited noise which is why they are the go-to sensors for astronomy and surveillance.
Specifications
| Sensor Specifications | |
| Model | IMX585 (color) |
| Sensor Type | BSI CMOS |
| Sensor Optical Format | 1/1.2" |
| Active Pixels | 8.3M (3840 x 2160) |
| Pixel Size | 2.9µm x 2.9µm |
| Active Sensor Area | 11.14mm x 6.26mm |
| Shutter | electronic rolling shutter |
| Sensitivity | 5970mV @ 1/30s (f/5.6) |
| Spectral Response | 380-650nm with IR-cut filter |
| Other Camera Specifications | |
| Video Maximum Frame Rate | 45 @ 3840x2160 70fps @ 1920x1080 |
| Lens-mount | C-mount |
| Power | 5VDC over USB |
Contents
*Sony and STARVIS are trademarks of Sony Corporation.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The A3583BSI3 offers high performance with low-light applications thanks to its unprecedentedly high sensitivity. Using Sony’s STARVIS 2 technology, the camera’s sensor has superior light absorption and dynamic range. This is ideal for fluorescence microscopy working in the visible emission spectrum, as well as darkfield and other low emission applications.
C-Mount
The camera uses a standard C-mount lens interface which works with a wide range of microscopes and lenses. It can be mounted directly to C-mount photo ports, or coupled with a C-mount reduction lens for use with 23mm or larger ocular tubes.
Ultimate Low-Light Performance
Using Sony’s 2nd generation STARVIS technology, the camera’s back-illuminated CMOS sensor is capable of capturing detail with limited illumination, making it an excellent option for use with inconsistent lighting or low-emission applications such as fluorescence and darkfield. These back-illuminated sensors have shown remarkable flexibility and a superior ability to boost the signal with limited noise which is why they are the go-to sensors for astronomy and surveillance.
Specifications
| Sensor Specifications | |
| Model | IMX585 (color) |
| Sensor Type | BSI CMOS |
| Sensor Optical Format | 1/1.2" |
| Active Pixels | 8.3M (3840 x 2160) |
| Pixel Size | 2.9µm x 2.9µm |
| Active Sensor Area | 11.14mm x 6.26mm |
| Shutter | electronic rolling shutter |
| Sensitivity | 5970mV @ 1/30s (f/5.6) |
| Spectral Response | 380-650nm with IR-cut filter |
| Other Camera Specifications | |
| Video Maximum Frame Rate | 45 @ 3840x2160 70fps @ 1920x1080 |
| Lens-mount | C-mount |
| Power | 5VDC over USB |
Contents
*Sony and STARVIS are trademarks of Sony Corporation.




















