✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

$26.99
AmScope 40X (Spring) Achromatic Microscope Objective for Compound Microscopes—
$26.99
The Story
This is a 40X achromatic objective lens for DIN-standard microscopes. Intended primarily for biological applications, it is designed to work with microscopes using 160mm tube-length and 45mm parfocal distance. Achromatic correction provides improved color accuracy and resolution.
| Compatibility | |
| Optical System | Finite |
| Mechanical Tube Length | 160mm |
| Mounting Thread | RMS 20.32mm |
| Parfocal Distance | 45mm |
| Lens Specifications | |
| Magnification | 40X |
| Numerical Aperture | 0.65 |
| Corrections | Achromatic |
| Cover-glass Thickness | 0.17mm |
| Nosecone | Spring |
| Immersion Medium | None |
| Working Distance | 0.36mm |
Description
This is a 40X achromatic objective lens for DIN-standard microscopes. Intended primarily for biological applications, it is designed to work with microscopes using 160mm tube-length and 45mm parfocal distance. Achromatic correction provides improved color accuracy and resolution.
| Compatibility | |
| Optical System | Finite |
| Mechanical Tube Length | 160mm |
| Mounting Thread | RMS 20.32mm |
| Parfocal Distance | 45mm |
| Lens Specifications | |
| Magnification | 40X |
| Numerical Aperture | 0.65 |
| Corrections | Achromatic |
| Cover-glass Thickness | 0.17mm |
| Nosecone | Spring |
| Immersion Medium | None |
| Working Distance | 0.36mm |

















