
Original: $60.99
-65%$60.99
$21.35The Story
AmScope's latest magnifying lamp comes offers an 8W LED, 1.75 magnification 3 diopter lens, and is equipped with a circuit board holder for hands-free observations. With adjustable light control, switch from bright warm to cool to suit your needs.
- 1.75X (3 diopter) magnification is great for all office, lab, garage, and production use
- 8W LED lamp with table clamp to use with any desk
- Includes adjustable light switch and helping hands for circuit board detail work
Specifications:
| Light Source | 60 SMD (Surface Mounted Diode) LED |
| Lamp Head Dimension | 6.3x6.3'' |
| Arm Length | 15.75'' |
| Arm Adjust Degrees | 360° |
| Magnification | 1.75X |
| Lens Diameter | 4'' |
| Max Distance From Light Source to Surface | 15" |
| Dimmable | Yes. Dimmer on the Lamp Head |
| Power Source | USB cable |
| Voltage | AC 110-120V 60Hz |
| Clamp Distance | Up to 2.56'' |
| Wattage | 8W |
| Lumens | 220lm |
| Color Temperature | 3000k/4000k/6500k |
| Weight | 2.2 lb |
| Package Dimension | 33X22X10cm |
| Color | Black |
| Quick Installation Guide/Product Manual | Included |
| Certifications | ROHS, REACH |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
AmScope's latest magnifying lamp comes offers an 8W LED, 1.75 magnification 3 diopter lens, and is equipped with a circuit board holder for hands-free observations. With adjustable light control, switch from bright warm to cool to suit your needs.
- 1.75X (3 diopter) magnification is great for all office, lab, garage, and production use
- 8W LED lamp with table clamp to use with any desk
- Includes adjustable light switch and helping hands for circuit board detail work
Specifications:
| Light Source | 60 SMD (Surface Mounted Diode) LED |
| Lamp Head Dimension | 6.3x6.3'' |
| Arm Length | 15.75'' |
| Arm Adjust Degrees | 360° |
| Magnification | 1.75X |
| Lens Diameter | 4'' |
| Max Distance From Light Source to Surface | 15" |
| Dimmable | Yes. Dimmer on the Lamp Head |
| Power Source | USB cable |
| Voltage | AC 110-120V 60Hz |
| Clamp Distance | Up to 2.56'' |
| Wattage | 8W |
| Lumens | 220lm |
| Color Temperature | 3000k/4000k/6500k |
| Weight | 2.2 lb |
| Package Dimension | 33X22X10cm |
| Color | Black |
| Quick Installation Guide/Product Manual | Included |
| Certifications | ROHS, REACH |




