
Original: $101.99
-65%$101.99
$35.70The Story
With this eye-friendly 70p SMD LED magnifying lamp, you can enjoy observing objects without glare! It's specially designed to provide the best lighting experience without ghost, glare, or flicker helps reduce eye strain, and reveals crystal-clear, true-to-life colors. Three points of adjustment on the sturdy metal arm allow you to lock the lamp head at any position as needed. Perfect for working on small prints, sewing, knitting, studying, writing, reading, working, etc.
It will magnify objects 1.75X bigger than their original size, perfect for lab technicians and a range of pro tasks.
Specifications:
| Light Source | 70 SMD (Surface Mounted Diode) LED |
| Lamp Head Dimension | 11.42" x 11.42'' |
| Arm Length | 2x15.75" |
| Arm Adjust Degrees | 360° |
| Magnification | 1.75X |
| Lens Diameter | 5'' |
| Max Distance Light Source to Surface | 29.125" |
| Dimmable | No |
| Power Source | Plug in Wall Outlet |
| Voltage | AC 110-120V 60Hz |
| Clamp Distance | 0.4" to 2.4'' |
| Wattage | 12w |
| Lumens | 912lm |
| Color Temperature | 6000-7000K |
| Weight | 7.71LB |
| Package Dimension | 52.8X36.2X7.5cm |
| Color | White |
| Quick Installation Guide/Product Manual | Included |
| Certifications | CE, ROHS |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
With this eye-friendly 70p SMD LED magnifying lamp, you can enjoy observing objects without glare! It's specially designed to provide the best lighting experience without ghost, glare, or flicker helps reduce eye strain, and reveals crystal-clear, true-to-life colors. Three points of adjustment on the sturdy metal arm allow you to lock the lamp head at any position as needed. Perfect for working on small prints, sewing, knitting, studying, writing, reading, working, etc.
It will magnify objects 1.75X bigger than their original size, perfect for lab technicians and a range of pro tasks.
Specifications:
| Light Source | 70 SMD (Surface Mounted Diode) LED |
| Lamp Head Dimension | 11.42" x 11.42'' |
| Arm Length | 2x15.75" |
| Arm Adjust Degrees | 360° |
| Magnification | 1.75X |
| Lens Diameter | 5'' |
| Max Distance Light Source to Surface | 29.125" |
| Dimmable | No |
| Power Source | Plug in Wall Outlet |
| Voltage | AC 110-120V 60Hz |
| Clamp Distance | 0.4" to 2.4'' |
| Wattage | 12w |
| Lumens | 912lm |
| Color Temperature | 6000-7000K |
| Weight | 7.71LB |
| Package Dimension | 52.8X36.2X7.5cm |
| Color | White |
| Quick Installation Guide/Product Manual | Included |
| Certifications | CE, ROHS |























