
Original: $290.99
-65%$290.99
$101.85The Story
This is a binocular LED compound microscope designed for clinical examination and teaching demonstration in medical field, laboratories and colleges. It comes with compensation-free binocular head, mechanical stage and LED illumination system.
To customize the microscope to your viewing comfort, the eyepiece spacing can be easily adjusted using a precision Siedentopf mechanism. A diopter is available on the left ocular tube to compensate for asymmetry, and the ocular tubes are angled at 30° to comfortably accommodate a seated position without neck strain. Various eyepieces can be used to increase the overall optical magnification.
The objective turret provides instant access to 4 magnification levels to easily focus in on minute details from 40X to 1000X. This covers magnifications needed for studying hair follicles, cells, and bacteria. The turret's reversed orientation provides more working room above the stage. These high-quality lenses are achromatically corrected to improve resolution and color accuracy.
The 2-layer mechanical stage provides smooth and precise movement for examination of specimen slides. The stage's low-position controls are conveniently placed near the coaxial focus knobs for a streamlined workflow. Examining specimen slides is intuitive and precise for users at any skill level.
The LED sub-stage lighting provides cool, energy-efficient illumination. The light-source is daylight balanced to produce natural colors for imaging. The Abbe light condenser has a high 1.25 numerical aperture for oil-immersion, and an iris diaphragm to optimize contrast and depth-of-field. The condenser holder uses rack-and-pinion movement for precise height adjustment, and has two centering screws to properly align the condenser.
Specifications
| Optical System | Finite-conjugate |
| Tube Length | 160mm |
| Head | Binocular, 30° incline, 360° rotatable |
| Interpupillary Adjustment | Siedentopf, 55-75mm |
| Ocular Diameter | 23mm |
| Eyepieces | 10X |
| Objective Lenses | DIN standard |
| Objective Parfocal Distance | 45mm |
| Objective Mounting Thread | RMS 20.32mm |
| Objective Turret | Reversed quadruple |
| Focusing System | Coaxial coarse and fine focus, upper limit-stop |
| Coarse Focus Range | 22mm |
| Fine Focusing Precision | 0.002mm |
| Stage Design | Double-layer with caliper |
| Stage Dimensions | 120mm x 110mm |
| X-Y Translation Range | 70mm x 30mm |
| Transmitted Illumination | Variable-intensity 1W LED |
| Condenser | NA1.25 Abbe condenser with iris diaphragm |
| Sub-stage Condenser-holder | rack and pinion |
| Power | 100-240VAC 50/60Hz wide-band |
Objective Lenses
| Magnification | Corrections | NA | Immersion Medium | Cover-glass Thickness |
|---|---|---|---|---|
| 4X | achromatic | 0.10 | — | 0.17mm |
| 10X | achromatic | 0.25 | — | 0.17mm |
| 40X | achromatic | 0.65 | — | 0.17mm |
| 100X | achromatic | 1.25 | oil | 0.17mm |
Packing List:

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
This is a binocular LED compound microscope designed for clinical examination and teaching demonstration in medical field, laboratories and colleges. It comes with compensation-free binocular head, mechanical stage and LED illumination system.
To customize the microscope to your viewing comfort, the eyepiece spacing can be easily adjusted using a precision Siedentopf mechanism. A diopter is available on the left ocular tube to compensate for asymmetry, and the ocular tubes are angled at 30° to comfortably accommodate a seated position without neck strain. Various eyepieces can be used to increase the overall optical magnification.
The objective turret provides instant access to 4 magnification levels to easily focus in on minute details from 40X to 1000X. This covers magnifications needed for studying hair follicles, cells, and bacteria. The turret's reversed orientation provides more working room above the stage. These high-quality lenses are achromatically corrected to improve resolution and color accuracy.
The 2-layer mechanical stage provides smooth and precise movement for examination of specimen slides. The stage's low-position controls are conveniently placed near the coaxial focus knobs for a streamlined workflow. Examining specimen slides is intuitive and precise for users at any skill level.
The LED sub-stage lighting provides cool, energy-efficient illumination. The light-source is daylight balanced to produce natural colors for imaging. The Abbe light condenser has a high 1.25 numerical aperture for oil-immersion, and an iris diaphragm to optimize contrast and depth-of-field. The condenser holder uses rack-and-pinion movement for precise height adjustment, and has two centering screws to properly align the condenser.
Specifications
| Optical System | Finite-conjugate |
| Tube Length | 160mm |
| Head | Binocular, 30° incline, 360° rotatable |
| Interpupillary Adjustment | Siedentopf, 55-75mm |
| Ocular Diameter | 23mm |
| Eyepieces | 10X |
| Objective Lenses | DIN standard |
| Objective Parfocal Distance | 45mm |
| Objective Mounting Thread | RMS 20.32mm |
| Objective Turret | Reversed quadruple |
| Focusing System | Coaxial coarse and fine focus, upper limit-stop |
| Coarse Focus Range | 22mm |
| Fine Focusing Precision | 0.002mm |
| Stage Design | Double-layer with caliper |
| Stage Dimensions | 120mm x 110mm |
| X-Y Translation Range | 70mm x 30mm |
| Transmitted Illumination | Variable-intensity 1W LED |
| Condenser | NA1.25 Abbe condenser with iris diaphragm |
| Sub-stage Condenser-holder | rack and pinion |
| Power | 100-240VAC 50/60Hz wide-band |
Objective Lenses
| Magnification | Corrections | NA | Immersion Medium | Cover-glass Thickness |
|---|---|---|---|---|
| 4X | achromatic | 0.10 | — | 0.17mm |
| 10X | achromatic | 0.25 | — | 0.17mm |
| 40X | achromatic | 0.65 | — | 0.17mm |
| 100X | achromatic | 1.25 | oil | 0.17mm |
























