
Original: $371.99
-65%$371.99
$130.20The Story
The B400 is a professional compound microscope designed for general biological in a professional setting or a classroom. Its high quality optics and precision mechanics have made this model a favorite for veterinarians and clinics. It has a large compliment of optional accessories for darkfield and phase-contrast.
The binocular head can be customized for each user, with a sliding interpupillary adjuster for varying eye spacing, and diopters for both eyes to fine-tune focus for nearsighted users and for asymmetry. The head can be rotated 360°, and has a 45° incline for viewing while seated or standing. Interchangeable eyepieces allow for an expanded magnification range, or the use of special eyepieces with pointers and measuring reticles.
The objective turret provides instant access to 4 magnification levels to easily focus in on minute details from 40X to 1000X. This covers magnifications needed for studying hair follicles, cells, and bacteria. These high-quality lenses are achromatically corrected to improve resolution and color accuracy.
The 2-layer mechanical stage provides smooth and precise movement for examination of specimen slides. The stage's low-position controls are conveniently placed near the coaxial focus knobs for a streamlined workflow. Examining specimen slides is intuitive and precise for users at any skill level.
The LED sub-stage lighting provides cool, energy-efficient illumination. The light-source is daylight balanced to produce natural colors for imaging. The Abbe light condenser has a high 1.25 numerical aperture for oil-immersion, and an iris diaphragm to optimize contrast and depth-of-field. The condenser holder uses rack-and-pinion height adjustment for precision control.
Specifications
| Optical System | Finite-conjugate |
| Mechanical Tube Length | 160mm |
| Head | Binocular, 45° incline, 360° rotatable |
| Interpupillary Adjustment | sliding, 55-75mm |
| Ocular Diameter | 23mm |
| Eyepieces | 10X |
| Objective Lenses | DIN standard |
| Objective Parfocal Distance | 45mm |
| Objective Mounting Thread | RMS 20.32mm |
| Objective Turret | quadruple |
| Focusing System | Coaxial coarse and fine focus |
| Focus Range | 30mm |
| Division of Fine Focus | 0.002mm |
| Stage Design | Double-layer with caliper |
| Stage Dimensions | 140mm x 140mm |
| X-Y Translation Range | 75mm x 45mm |
| Transmitted Illumination | Variable-intensity 1.4W LED (7 x 0.2W) |
| Condenser | Abbe condenser with iris diaphragm, NA1.25 |
| Sub-stage Condenser-holder | rack and pinion |
| Power | 110VAC 60Hz |
| Dimensions | 12" x 9" x 16" |
Objective Lenses
| Magnification | Corrections | NA | Immersion Medium | Cover-glass Thickness |
|---|---|---|---|---|
| 4X | achromatic | 0.10 | — | 0.17mm |
| 10X | achromatic | 0.25 | — | 0.17mm |
| 40X | achromatic | 0.65 | — | 0.17mm |
| 100X | achromatic | 1.25 | oil | 0.17mm |
Packing List:

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The B400 is a professional compound microscope designed for general biological in a professional setting or a classroom. Its high quality optics and precision mechanics have made this model a favorite for veterinarians and clinics. It has a large compliment of optional accessories for darkfield and phase-contrast.
The binocular head can be customized for each user, with a sliding interpupillary adjuster for varying eye spacing, and diopters for both eyes to fine-tune focus for nearsighted users and for asymmetry. The head can be rotated 360°, and has a 45° incline for viewing while seated or standing. Interchangeable eyepieces allow for an expanded magnification range, or the use of special eyepieces with pointers and measuring reticles.
The objective turret provides instant access to 4 magnification levels to easily focus in on minute details from 40X to 1000X. This covers magnifications needed for studying hair follicles, cells, and bacteria. These high-quality lenses are achromatically corrected to improve resolution and color accuracy.
The 2-layer mechanical stage provides smooth and precise movement for examination of specimen slides. The stage's low-position controls are conveniently placed near the coaxial focus knobs for a streamlined workflow. Examining specimen slides is intuitive and precise for users at any skill level.
The LED sub-stage lighting provides cool, energy-efficient illumination. The light-source is daylight balanced to produce natural colors for imaging. The Abbe light condenser has a high 1.25 numerical aperture for oil-immersion, and an iris diaphragm to optimize contrast and depth-of-field. The condenser holder uses rack-and-pinion height adjustment for precision control.
Specifications
| Optical System | Finite-conjugate |
| Mechanical Tube Length | 160mm |
| Head | Binocular, 45° incline, 360° rotatable |
| Interpupillary Adjustment | sliding, 55-75mm |
| Ocular Diameter | 23mm |
| Eyepieces | 10X |
| Objective Lenses | DIN standard |
| Objective Parfocal Distance | 45mm |
| Objective Mounting Thread | RMS 20.32mm |
| Objective Turret | quadruple |
| Focusing System | Coaxial coarse and fine focus |
| Focus Range | 30mm |
| Division of Fine Focus | 0.002mm |
| Stage Design | Double-layer with caliper |
| Stage Dimensions | 140mm x 140mm |
| X-Y Translation Range | 75mm x 45mm |
| Transmitted Illumination | Variable-intensity 1.4W LED (7 x 0.2W) |
| Condenser | Abbe condenser with iris diaphragm, NA1.25 |
| Sub-stage Condenser-holder | rack and pinion |
| Power | 110VAC 60Hz |
| Dimensions | 12" x 9" x 16" |
Objective Lenses
| Magnification | Corrections | NA | Immersion Medium | Cover-glass Thickness |
|---|---|---|---|---|
| 4X | achromatic | 0.10 | — | 0.17mm |
| 10X | achromatic | 0.25 | — | 0.17mm |
| 40X | achromatic | 0.65 | — | 0.17mm |
| 100X | achromatic | 1.25 | oil | 0.17mm |
























