
Original: $96.99
-65%$96.99
$33.95The Story
AmScope’s ultra-portable premium digital microscope with 4.3 inch LCD color screen is the perfect all-in-one solution for beginners, enthusiasts, or hobbyists. With high magnification magnification, top and bottom LED illumination, adjustable focus knobs, wireless remote, and rechargeable battery, explore the world of science while capturing detailed photographs and video recordings with a click of a button.
| Image Sensor | 1/4" format, 0.92MP |
| Screen | 4.3 inch LCD |
| Video Output | 720P (HD) |
| Video Format | AVI |
| Frame Rate | Max 60fps |
| Focus Distance | 1.2cm to 10.5cm |
| Photo Format | JPG |
| Photo Resolution | 1280x720 (native) |
| Memory / Storage | microSD card slot (memory card not included) |
| Power | USB 5V DC |
| Cables | AC adapter, USB, TV video cable |
| Size | 25.7cm * 21.5cm * 17cm 10.12in * 8.46in * 6.70in |
| Weight | 1kg / 2.20 lbs |
What's in the Box?
DM140 Premium 1080P HD Portable LCD Digital Color Microscope with Dual-LED Illumination
- 4.3inch Digital Microscope
- Wireless Remote
- Microscope Stand
- Slide Holder
- Power Cable
- Data Cable

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
AmScope’s ultra-portable premium digital microscope with 4.3 inch LCD color screen is the perfect all-in-one solution for beginners, enthusiasts, or hobbyists. With high magnification magnification, top and bottom LED illumination, adjustable focus knobs, wireless remote, and rechargeable battery, explore the world of science while capturing detailed photographs and video recordings with a click of a button.
| Image Sensor | 1/4" format, 0.92MP |
| Screen | 4.3 inch LCD |
| Video Output | 720P (HD) |
| Video Format | AVI |
| Frame Rate | Max 60fps |
| Focus Distance | 1.2cm to 10.5cm |
| Photo Format | JPG |
| Photo Resolution | 1280x720 (native) |
| Memory / Storage | microSD card slot (memory card not included) |
| Power | USB 5V DC |
| Cables | AC adapter, USB, TV video cable |
| Size | 25.7cm * 21.5cm * 17cm 10.12in * 8.46in * 6.70in |
| Weight | 1kg / 2.20 lbs |
What's in the Box?
DM140 Premium 1080P HD Portable LCD Digital Color Microscope with Dual-LED Illumination
- 4.3inch Digital Microscope
- Wireless Remote
- Microscope Stand
- Slide Holder
- Power Cable
- Data Cable
























