
Original: $373.99
-65%$373.99
$130.90The Story
Adding a video screen to your microscope is easier than ever. Our DMH video system combines monitor and camera into a single device that attaches directly to your microscope. Now you can see microscopic details right on the screen. Compatible with our most popular compound microscopes such as the B120, B120C-R, and B270.
The DMH-18070 has a compact, lightweight design that can be used with any compound microscope with a minimum 42mm mount. The 7” screen offers essential brightness, contrast, and saturation controls. The built-in camera produces sharp images with a high framerate for super smooth, no-lag video.
The DMH mounts to the microscope’s turret in place of the default monocular, binocular, or trinocular head.
Specifications
| Sensor Specifications | |
| Sensor Optical Format | 1/2.8" |
| Active Pixels | 2M |
| Pixel Size | 2.9µm x 2.9µm |
| Active Sensor Area | 5.57mm x 3.13mm |
| Other Camera Specifications | |
| Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Video Framerate | 30fps |
| Video Capture | Supported |
| Photo Capture | Button snap/timed snap |
| Image Adjustment Parameters | Saturation/ Hue / Brightness / Contrast / Monochrome / Flip vertical / Flip horizontal / FOV |
| Calibration and Measurement |
Supported |
| Microscope Mount | 42mm |
| Power | 5VDC 1A |
| Monitor Specifications | |
| Screen Size | 7" (diagonal) |
| Panel Type | IPS |
| Storage |
SD Card |
| Dimensions |
182mm x 125mm x 85mm |
Contents

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Adding a video screen to your microscope is easier than ever. Our DMH video system combines monitor and camera into a single device that attaches directly to your microscope. Now you can see microscopic details right on the screen. Compatible with our most popular compound microscopes such as the B120, B120C-R, and B270.
The DMH-18070 has a compact, lightweight design that can be used with any compound microscope with a minimum 42mm mount. The 7” screen offers essential brightness, contrast, and saturation controls. The built-in camera produces sharp images with a high framerate for super smooth, no-lag video.
The DMH mounts to the microscope’s turret in place of the default monocular, binocular, or trinocular head.
Specifications
| Sensor Specifications | |
| Sensor Optical Format | 1/2.8" |
| Active Pixels | 2M |
| Pixel Size | 2.9µm x 2.9µm |
| Active Sensor Area | 5.57mm x 3.13mm |
| Other Camera Specifications | |
| Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Video Framerate | 30fps |
| Video Capture | Supported |
| Photo Capture | Button snap/timed snap |
| Image Adjustment Parameters | Saturation/ Hue / Brightness / Contrast / Monochrome / Flip vertical / Flip horizontal / FOV |
| Calibration and Measurement |
Supported |
| Microscope Mount | 42mm |
| Power | 5VDC 1A |
| Monitor Specifications | |
| Screen Size | 7" (diagonal) |
| Panel Type | IPS |
| Storage |
SD Card |
| Dimensions |
182mm x 125mm x 85mm |




















