
Original: $848.99
-65%$848.99
$297.15The Story
This all-in-one digital imaging solution combines the technologies of an 8MP microscope camera with an Android tablet to provide a feature-rich experience like no other. The high-resolution 10.5” screen brings your microscopic subjects to life in vivid color. Touchscreen navigation allows you to capture photos and videos with ease using the built-in software, as well as performing measurement functions. With all of the functionality you would expect from a cutting-edge tablet, the possibilities are endless.
The HDTP108 is designed for use with most professional optical-microscopy systems. The industry-standard C-mount interface can be attached directly to C-mount photo ports, or to a range of other ports including 23mm tubes using optional reduction lenses. Once mounted, you can view live video of your subjects on-screen with stunning clarity. With 90° tilt and 360° swivel, you can set the screen to a comfortable angle while standing or sitting.
When flexibility is needed, the tablet delivers. An HDMI output allows you to expand your display to a larger format when needed, such as a television or monitor. You can capture images and save them on the internal storage, and share them using USB devices over your LAN/Wi-Fi network.
| Tablet Specifications | |
| OS | Android 11 |
| CPU | RK3568 |
| Memory | 2GB |
| Internal Storage | 32GB |
| External Storage | USB |
| Display Type | Touchscreen LCD |
| Screen Size (diagonal) | 10.5" |
| Display Resolution | 1920 x 1280 |
| Display Mount | 360° rotation, 90° tilt |
| Sensor Type | CMOS |
| Sensor Optical Format | 1/2" |
| Active Pixels | 8M (16:9) |
| Pixel Size | 2.2µm x 2.2µm |
| Active Sensor Area | 7.74mm x 4.38mm |
| Shutter | electronic rolling shutter |
| Photo Capture Resolution | 3840 x 2160 |
| Video Capture Resolution and Maximum Framerate | 30fps @3840 x 2160 |
| Connectivity | HDMI USB 3.0 LAN/WLAN |
| Output Ports | 1X USB Mouse port, 2x USB port, 1x HDMI Port, 1x LAN Port |
| Lens-mount | C-mount |
| Power | 12V/1A, 110-220VAC |
Packing List:
- One tablet imaging system
- One power adapter

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
This all-in-one digital imaging solution combines the technologies of an 8MP microscope camera with an Android tablet to provide a feature-rich experience like no other. The high-resolution 10.5” screen brings your microscopic subjects to life in vivid color. Touchscreen navigation allows you to capture photos and videos with ease using the built-in software, as well as performing measurement functions. With all of the functionality you would expect from a cutting-edge tablet, the possibilities are endless.
The HDTP108 is designed for use with most professional optical-microscopy systems. The industry-standard C-mount interface can be attached directly to C-mount photo ports, or to a range of other ports including 23mm tubes using optional reduction lenses. Once mounted, you can view live video of your subjects on-screen with stunning clarity. With 90° tilt and 360° swivel, you can set the screen to a comfortable angle while standing or sitting.
When flexibility is needed, the tablet delivers. An HDMI output allows you to expand your display to a larger format when needed, such as a television or monitor. You can capture images and save them on the internal storage, and share them using USB devices over your LAN/Wi-Fi network.
| Tablet Specifications | |
| OS | Android 11 |
| CPU | RK3568 |
| Memory | 2GB |
| Internal Storage | 32GB |
| External Storage | USB |
| Display Type | Touchscreen LCD |
| Screen Size (diagonal) | 10.5" |
| Display Resolution | 1920 x 1280 |
| Display Mount | 360° rotation, 90° tilt |
| Sensor Type | CMOS |
| Sensor Optical Format | 1/2" |
| Active Pixels | 8M (16:9) |
| Pixel Size | 2.2µm x 2.2µm |
| Active Sensor Area | 7.74mm x 4.38mm |
| Shutter | electronic rolling shutter |
| Photo Capture Resolution | 3840 x 2160 |
| Video Capture Resolution and Maximum Framerate | 30fps @3840 x 2160 |
| Connectivity | HDMI USB 3.0 LAN/WLAN |
| Output Ports | 1X USB Mouse port, 2x USB port, 1x HDMI Port, 1x LAN Port |
| Lens-mount | C-mount |
| Power | 12V/1A, 110-220VAC |
Packing List:
- One tablet imaging system
- One power adapter























