
Original: $47.99
-65%$47.99
$16.80The Story
New from AmScope - perfect for the office, factory, school or home – our versatile tabletop magnifying lamp provides magnification and lighting for virtually any task. Perfect for industrial inspection and quality control, assembly or repair functions, reading, and general desk or workstation lighting. The 3.5” diameter round glass lens provides 2.25X and 4X magnification – suitable for most applications. For more detailed work – this magnifying lamp includes a spot magnifying lens that increases the magnification to 4X.
- Two magnification levels - 5 Diopter 2.25X magnification and 12 Diopter 4X magnification
- 3.5” diameter round glass lens with hinged protection cover
- 30 energy-saving LED lights provide bright and cool illumination
- Swivel head and folding arm allows for easy positioning of objects being viewed
- The sturdy 3 lb. lamp is made of durable plastic which can easily be cleaned
- The swivel head and adjustable arm allow for precise positioning
Specifications:
| Light Source | 30PCS SMD (Surface Mounted Diode) LED |
| Lamp Head Dimension | 7" x 5.5" x 1.5" |
| Lamp Base Dimension | 8.25" x 4.25" x .75" |
| Arm Length | 9.5" |
| Arm Adjust Degrees | 90° |
| Magnification | 2.25X and 4X |
| Lens Diameter | 3.5" |
| Max Distance From Light Source to Surface | 12" |
| Dimmable | No |
| Power Source | Plug in Wall Outlet |
| Voltage | AC 110-120V 60Hz |
| Wattage | 6W |
| Lumens | 720lm |
| Color Temperature | 6000-7000K |
| Weight | 3LB |
| Package Dimension | 11.25" x 6.75" x 4.75" |
| Color | White |
| Quick Installation Guide/Product Manual | Download |
| Certifications | CE, ROHS |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
New from AmScope - perfect for the office, factory, school or home – our versatile tabletop magnifying lamp provides magnification and lighting for virtually any task. Perfect for industrial inspection and quality control, assembly or repair functions, reading, and general desk or workstation lighting. The 3.5” diameter round glass lens provides 2.25X and 4X magnification – suitable for most applications. For more detailed work – this magnifying lamp includes a spot magnifying lens that increases the magnification to 4X.
- Two magnification levels - 5 Diopter 2.25X magnification and 12 Diopter 4X magnification
- 3.5” diameter round glass lens with hinged protection cover
- 30 energy-saving LED lights provide bright and cool illumination
- Swivel head and folding arm allows for easy positioning of objects being viewed
- The sturdy 3 lb. lamp is made of durable plastic which can easily be cleaned
- The swivel head and adjustable arm allow for precise positioning
Specifications:
| Light Source | 30PCS SMD (Surface Mounted Diode) LED |
| Lamp Head Dimension | 7" x 5.5" x 1.5" |
| Lamp Base Dimension | 8.25" x 4.25" x .75" |
| Arm Length | 9.5" |
| Arm Adjust Degrees | 90° |
| Magnification | 2.25X and 4X |
| Lens Diameter | 3.5" |
| Max Distance From Light Source to Surface | 12" |
| Dimmable | No |
| Power Source | Plug in Wall Outlet |
| Voltage | AC 110-120V 60Hz |
| Wattage | 6W |
| Lumens | 720lm |
| Color Temperature | 6000-7000K |
| Weight | 3LB |
| Package Dimension | 11.25" x 6.75" x 4.75" |
| Color | White |
| Quick Installation Guide/Product Manual | Download |
| Certifications | CE, ROHS |




















