
Original: $87.99
-65%$87.99
$30.80The Story
New from AmScope - our new magnifying lamp comes standard with a bright, eye-friendly 6.5W LED and glass lens that magnifies objects 1.75X larger than the original size. This magnifying lamp is specially designed to provide the best lighting experience without ghost, glare, or flicker, helps reduce eye strain, and reveals crystal-clear, true-to-life colors while saving energy with a low power draw.
A strong, flexible gooseneck arm allows you to adjust the lamp head to any position as needed in a complete 360-degree field. Perfect for electronics manufacturing, manufacturing inspection, soldering, repair work, lab work, studying, writing, reading, etc.
Specifications:
| Light Source | 40 SMD (Surface Mounted Diode) LED |
| Lamp Wattage | 6.5W |
| Lumens | 290 |
| Color Temperature | 6000-7000k |
| Magnification | 1.75 |
| Lens Size | 5" |
| Lens Material | Glass |
| Lamp Head Dimension | 11.9" x 7.36" |
| Arm Length | 19" |
| Arm Adjust Degrees | 360° |
| Max Distance From Light Source to Surface | 16" |
| Dimmable | No |
| Clamp Distance | 2.56" |
| Power Source | Plug in Wall Outlet |
| Voltage | AC 110-120V 60Hz |
| Weight | 6 lb. |
| Package Dimension | 33.5" L x 9.45" W x 2.56" H |
| Color | White |
| Quick Installation Guide/Product Manual | Included |
| Certifications | CE, RoHS |
What's Included?
- Magnifying Lamp
- Surface Clamp
- User Manual

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
New from AmScope - our new magnifying lamp comes standard with a bright, eye-friendly 6.5W LED and glass lens that magnifies objects 1.75X larger than the original size. This magnifying lamp is specially designed to provide the best lighting experience without ghost, glare, or flicker, helps reduce eye strain, and reveals crystal-clear, true-to-life colors while saving energy with a low power draw.
A strong, flexible gooseneck arm allows you to adjust the lamp head to any position as needed in a complete 360-degree field. Perfect for electronics manufacturing, manufacturing inspection, soldering, repair work, lab work, studying, writing, reading, etc.
Specifications:
| Light Source | 40 SMD (Surface Mounted Diode) LED |
| Lamp Wattage | 6.5W |
| Lumens | 290 |
| Color Temperature | 6000-7000k |
| Magnification | 1.75 |
| Lens Size | 5" |
| Lens Material | Glass |
| Lamp Head Dimension | 11.9" x 7.36" |
| Arm Length | 19" |
| Arm Adjust Degrees | 360° |
| Max Distance From Light Source to Surface | 16" |
| Dimmable | No |
| Clamp Distance | 2.56" |
| Power Source | Plug in Wall Outlet |
| Voltage | AC 110-120V 60Hz |
| Weight | 6 lb. |
| Package Dimension | 33.5" L x 9.45" W x 2.56" H |
| Color | White |
| Quick Installation Guide/Product Manual | Included |
| Certifications | CE, RoHS |
What's Included?
- Magnifying Lamp
- Surface Clamp
- User Manual




