
Original: $63.99
-65%$63.99
$22.40The Story
A useful magnifying lamp with a 5X magnifying lens and 42 SMD LED illuminating lights, it can be widely applied to reading, observing, close work craft, carving, soldering, electronic welding, modeling, embroidery, biological observation, etc.
The support clamps and alligator clips are adjustable. An ideal tool when a third hand is required. The base surface is padded with a steel sheet to increase base weight and reinforce stability.
Smooth Dimming: 3 Color Modes with 10 brightness level settings.
Specification:
| Light Source | 42pcs SMD (Surface Mounted Diode) LED |
| Lamp Head Dimension | 3.74" |
| Lamp Base Dimension | 3.7" x 4" |
| Arm Length | 15.74" |
| Arm Adjust Degrees | 360° |
| Magnification | 5X |
| Lens Diameter | 2.16" |
| Max Distance from Light Source to Surface | 19" |
| Dimmable | Yes, Dimmer on the Cable |
| Power Source | USB Cable |
| Voltage | 5V 2A |
| Clamp Distance | 2.76" |
| Wattage | 8W |
| Lumens | 210lm |
| Color Temperature | 2982K |
| Weight | 2.32LB |
| Package Dimension | 11.02" x 3.74" x 2.76" |
| Color | Black |
| Certifications | CE, ROHS |
What's Included?
- One Magnifying Gooseneck Lamp
- One Desk Clamp
- Four Bendable Arms
- One Arm Mounting Block
- One Bag of Hardware and Tools
- One Microfiber Cleaning Cloth
- Manual (download)

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
A useful magnifying lamp with a 5X magnifying lens and 42 SMD LED illuminating lights, it can be widely applied to reading, observing, close work craft, carving, soldering, electronic welding, modeling, embroidery, biological observation, etc.
The support clamps and alligator clips are adjustable. An ideal tool when a third hand is required. The base surface is padded with a steel sheet to increase base weight and reinforce stability.
Smooth Dimming: 3 Color Modes with 10 brightness level settings.
Specification:
| Light Source | 42pcs SMD (Surface Mounted Diode) LED |
| Lamp Head Dimension | 3.74" |
| Lamp Base Dimension | 3.7" x 4" |
| Arm Length | 15.74" |
| Arm Adjust Degrees | 360° |
| Magnification | 5X |
| Lens Diameter | 2.16" |
| Max Distance from Light Source to Surface | 19" |
| Dimmable | Yes, Dimmer on the Cable |
| Power Source | USB Cable |
| Voltage | 5V 2A |
| Clamp Distance | 2.76" |
| Wattage | 8W |
| Lumens | 210lm |
| Color Temperature | 2982K |
| Weight | 2.32LB |
| Package Dimension | 11.02" x 3.74" x 2.76" |
| Color | Black |
| Certifications | CE, ROHS |
What's Included?
- One Magnifying Gooseneck Lamp
- One Desk Clamp
- Four Bendable Arms
- One Arm Mounting Block
- One Bag of Hardware and Tools
- One Microfiber Cleaning Cloth
- Manual (download)























