
Original: $159.99
-65%$159.99
$56.00The Story
A Wi-Fi Webcam for Your Microscope
The MD200-WF is an ultra-compact 2MP Wi-Fi digital microscope camera, ideally suited for use as an eyepiece camera. It will fit 23mm ocular or photo ports. Connect directly to the camera from your PC of MAC under the Wi-Fi settings to begin live-viewing specimens.
With software available for Windows and MAC, this camera package is a multi-platform imaging solution. The included Windows software offers image-development and measurement tools, as well as advanced compositing features such as image-stitching and extended-depth-of-focus. With the ability to calibrate scales at multiple magnifications, the software can be used for multi-level inspection. Independent preview and capture resolutions allow you to view high-speed video while simultaneously capturing high-definition images.
Specifications
| Sensor | |
| Sensor Model | Sony IMX307LQR-C |
| Sensor Type | CMOS (color) |
| Sensor Size | 1/2.8" format (5.73mm x 4.30mm) |
| Pixels | 2M |
| Pixel Size | 2.9µm x 2.9µm |
| Shutter | Electronic Rolling shutter |
| Sensitivity | 1300mV @ 1/30s (f/5.6) |
| Camera | |
| Frame Rate(s) | 25fps @ 1920 x 1080 |
| Connectivity | Wi-Fi |
| Mounting Size | 23mm |
| Compensating Lens | — |
| Power | 5V over USB |
| Dimensions | 27.2mm Ø x 40mm |
| Operating Temperature | -10-50°C |
| Operating Humidity | 30-80% |
Contents:
- One 2MP Digital Camera
- One Wi-Fi Antenna
- One USB-C Power Cable
- One USB Power Adapter

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
A Wi-Fi Webcam for Your Microscope
The MD200-WF is an ultra-compact 2MP Wi-Fi digital microscope camera, ideally suited for use as an eyepiece camera. It will fit 23mm ocular or photo ports. Connect directly to the camera from your PC of MAC under the Wi-Fi settings to begin live-viewing specimens.
With software available for Windows and MAC, this camera package is a multi-platform imaging solution. The included Windows software offers image-development and measurement tools, as well as advanced compositing features such as image-stitching and extended-depth-of-focus. With the ability to calibrate scales at multiple magnifications, the software can be used for multi-level inspection. Independent preview and capture resolutions allow you to view high-speed video while simultaneously capturing high-definition images.
Specifications
| Sensor | |
| Sensor Model | Sony IMX307LQR-C |
| Sensor Type | CMOS (color) |
| Sensor Size | 1/2.8" format (5.73mm x 4.30mm) |
| Pixels | 2M |
| Pixel Size | 2.9µm x 2.9µm |
| Shutter | Electronic Rolling shutter |
| Sensitivity | 1300mV @ 1/30s (f/5.6) |
| Camera | |
| Frame Rate(s) | 25fps @ 1920 x 1080 |
| Connectivity | Wi-Fi |
| Mounting Size | 23mm |
| Compensating Lens | — |
| Power | 5V over USB |
| Dimensions | 27.2mm Ø x 40mm |
| Operating Temperature | -10-50°C |
| Operating Humidity | 30-80% |
Contents:
- One 2MP Digital Camera
- One Wi-Fi Antenna
- One USB-C Power Cable
- One USB Power Adapter























