
Original: $2,140.99
-65%$2,140.99
$749.35The Story
This is a 20X plan-apochromatic objective lens for certain infinity-corrected microscopes. Intended primarily for fluorescence applications, it is designed to work with infinity-corrected microscopes using RMS mounting thread 45mm parfocal distance. Apochromatic correction provides improved resolving power, color purity, contrast, and plan field correction improves flatness for edge-to-edge sharpness.
| Compatibility | |
| Optical System | Infinite |
| Reference Focal Length | 180mm |
| Mounting Thread | RMS 20.32mm |
| Parfocal Distance | 45mm |
| Lens Specifications | |
| Magnification | 20X |
| Numerical Aperture | 0.75 |
| Corrections | Plan-achromatic |
| Cover-glass Thickness | 17mm |
| Nosecone | Spring |
| Immersion Medium | None |
| Working Distance | 0.35mm |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
This is a 20X plan-apochromatic objective lens for certain infinity-corrected microscopes. Intended primarily for fluorescence applications, it is designed to work with infinity-corrected microscopes using RMS mounting thread 45mm parfocal distance. Apochromatic correction provides improved resolving power, color purity, contrast, and plan field correction improves flatness for edge-to-edge sharpness.
| Compatibility | |
| Optical System | Infinite |
| Reference Focal Length | 180mm |
| Mounting Thread | RMS 20.32mm |
| Parfocal Distance | 45mm |
| Lens Specifications | |
| Magnification | 20X |
| Numerical Aperture | 0.75 |
| Corrections | Plan-achromatic |
| Cover-glass Thickness | 17mm |
| Nosecone | Spring |
| Immersion Medium | None |
| Working Distance | 0.35mm |




















