
Original: $706.99
-65%$706.99
$247.45The Story
This first-class trinocular darkfield stereo zoom microscope incorporates all the most excellent features of a high quality laboratory instrument. Designed to meet the demands of modern gemology microscopy, this microscope exceeds all expectations. It comes with super widefield optics, gem clamp, and darkfield condenser with iris diaphragm. The brightfield and darkfield illumination system provides both incident (top) lighting and transmitted (bottom) lighting. The top lighting shining down onto objects is used for the observation of surface details and fine structures of jewels or gemstones. The transmitted illumination through the condenser is for the examination of inside quality of diamonds.
Optics
The stereo optics provide clear, sharp images with excellent focus-depth and a large working-distance. With 0.7X-4.5X zoom objectives, moving through the magnification range is as easy as turning a knob. 10X wide-field eyepieces provide an ample magnification range from 7X to 45X, with high-eyepoint optics to accommodate glasses or goggles.
Features :
Specifications
| Microscope Head | |
| Head Type | Trinocular, 45° incline, 360° rotatable |
| Optical System | Greenough stereoscopic |
| Interpupillary Adjustment | Compensation-free gemel, 54-76mm |
| Ocular-port Diameter | 30mm |
| Dioptric Adjustment | Both oculars, ±5dp |
| Eyepieces | 10X |
| Photo Port | height-adjustable 23mm tube, SM series |
| Objective Lenses | 0.7X-4.5X zoom |
| Objective Numerical Aperture | 0.065 @ 4.5X 0.02 @ 0.7X |
| Objective Resolution | 195 lp/mm @ 4.5X 60 lp/mm @ 0.7X |
| Native Field-of-View (10X Eyepieces) | 4.4mm-28.6mm |
| Native Working Distance | 100mm |
| Auxiliary (Barlow) Lens | none included |
| Stand | |
| Stand Type | Pillar stand with integrated top and bottom illumination |
| Focusing-block Focus Range | 50mm |
| Reflected Illumination | 15W halogen |
| Transmitted Illumination | 15W halogen |
| Stage Illumination Plate Diameter | 95mm |
| Power | 110VAC 60Hz |
Packing List:

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
This first-class trinocular darkfield stereo zoom microscope incorporates all the most excellent features of a high quality laboratory instrument. Designed to meet the demands of modern gemology microscopy, this microscope exceeds all expectations. It comes with super widefield optics, gem clamp, and darkfield condenser with iris diaphragm. The brightfield and darkfield illumination system provides both incident (top) lighting and transmitted (bottom) lighting. The top lighting shining down onto objects is used for the observation of surface details and fine structures of jewels or gemstones. The transmitted illumination through the condenser is for the examination of inside quality of diamonds.
Optics
The stereo optics provide clear, sharp images with excellent focus-depth and a large working-distance. With 0.7X-4.5X zoom objectives, moving through the magnification range is as easy as turning a knob. 10X wide-field eyepieces provide an ample magnification range from 7X to 45X, with high-eyepoint optics to accommodate glasses or goggles.
Features :
Specifications
| Microscope Head | |
| Head Type | Trinocular, 45° incline, 360° rotatable |
| Optical System | Greenough stereoscopic |
| Interpupillary Adjustment | Compensation-free gemel, 54-76mm |
| Ocular-port Diameter | 30mm |
| Dioptric Adjustment | Both oculars, ±5dp |
| Eyepieces | 10X |
| Photo Port | height-adjustable 23mm tube, SM series |
| Objective Lenses | 0.7X-4.5X zoom |
| Objective Numerical Aperture | 0.065 @ 4.5X 0.02 @ 0.7X |
| Objective Resolution | 195 lp/mm @ 4.5X 60 lp/mm @ 0.7X |
| Native Field-of-View (10X Eyepieces) | 4.4mm-28.6mm |
| Native Working Distance | 100mm |
| Auxiliary (Barlow) Lens | none included |
| Stand | |
| Stand Type | Pillar stand with integrated top and bottom illumination |
| Focusing-block Focus Range | 50mm |
| Reflected Illumination | 15W halogen |
| Transmitted Illumination | 15W halogen |
| Stage Illumination Plate Diameter | 95mm |
| Power | 110VAC 60Hz |
























