
Original: $490.99
-65%$490.99
$171.85The Story
The T490-LED brings LED illumination to our hardest-working go-to microscope. The top choice for veterinarians, breeders, and clinics, this instrument has proven reliability and optical quality. It boasts features such as a compensation-free Siedentopf head, smooth stage translation, and a precision focus system with easy tension-adjustment and vertical-lock. The simul-focal trinocular head provides a dedicated photo port which can be used simultaneously with both eyepieces. The 490 series offers a wide range of optional accessories to expand the functionality. The magnification range can be expanded with a large selection of objective and ocular lenses. Specialized condensers are available for dark-field and phase-contrast applications, ideal for bloodwork, fluid-analysis, and pathology.
To customize the microscope to your viewing comfort, the eyepiece spacing can be easily adjusted using a precision Siedentopf mechanism. A diopter is available on the both ocular tubes to compensate for asymmetry, and the ocular tubes are angled at 30° to comfortably accommodate a seated position without neck strain. The 23mm photo port is height-adjustable to match focus with the eyepieces, and can be replaced with an optional CX series C-mount port which have built-in reduction, and can directly interface with C-mount cameras.
The objective turret provides instant access to 4 magnification levels to easily focus in on minute details from 40X to 1000X. This covers magnifications needed for studying hair follicles, cells, and bacteria. These high-quality lenses are achromatically corrected to improve resolution and color accuracy.
The 2-layer mechanical stage provides smooth and precise movement for examination of specimen slides. The stage's low-position controls are conveniently placed near the coaxial focus knobs for a streamlined workflow. Examining specimen slides is intuitive and precise for users at any skill level. LED sub-stage lighting provides bright illumination with high color-temperature for natural colors. The cool, energy-efficient lighting reduces heat for viewing live specimens, and provides high contrast for digital imaging. The Abbe light condenser has a high 1.25 numerical aperture for oil-immersion, and an iris diaphragm to optimize contrast and depth-of-field. The condenser holder uses rack-and-pinion movement for precise height adjustment.
Specifications
| Optical System | Finite-conjugate |
| Mechanical Tube Length | 160mm |
| Head | Trinocular, 30° incline, 360° rotatable |
| Interpupillary Adjustment | Siedentopf compensation-free gemel |
| Ocular Diameter | 23mm |
| Eyepieces | 10X |
| Photo Port | height-adjustable 23mm tube, CX series, simul-focal |
| Objective Lenses | DIN standard |
| Objective Parfocal Distance | 45mm |
| Objective Mounting Thread | RMS 20.32mm |
| Objective Turret | quadruple |
| Focusing System | Coaxial coarse and fine focus, upper limit-stop, tension control |
| Focus Range | 30mm |
| Division of Fine Focus | 0.002mm |
| Stage Design | Double-layer with caliper |
| Stage Dimensions | 140mm x 140mm |
| X-Y Translation Range | 75mm x 45mm |
| Transmitted Illumination | Variable-intensity 1.4W LED (7 x 0.2W) |
| Condenser | NA1.25 Abbe condenser with iris diaphragm, 32mm filter holder |
| Sub-stage Condenser-holder | rack and pinion |
| Power | 110VAC 60Hz or rechargeable batteries |
Objective Lenses
| Magnification | Corrections | NA | Immersion Medium | Cover-glass Thickness |
|---|---|---|---|---|
| 4X | achromatic | 0.10 | — | 0.17mm |
| 10X | achromatic | 0.25 | — | 0.17mm |
| 40X | achromatic | 0.65 | — | 0.17mm |
| 100X | achromatic | 1.25 | oil | 0.17mm |
Packing List:

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The T490-LED brings LED illumination to our hardest-working go-to microscope. The top choice for veterinarians, breeders, and clinics, this instrument has proven reliability and optical quality. It boasts features such as a compensation-free Siedentopf head, smooth stage translation, and a precision focus system with easy tension-adjustment and vertical-lock. The simul-focal trinocular head provides a dedicated photo port which can be used simultaneously with both eyepieces. The 490 series offers a wide range of optional accessories to expand the functionality. The magnification range can be expanded with a large selection of objective and ocular lenses. Specialized condensers are available for dark-field and phase-contrast applications, ideal for bloodwork, fluid-analysis, and pathology.
To customize the microscope to your viewing comfort, the eyepiece spacing can be easily adjusted using a precision Siedentopf mechanism. A diopter is available on the both ocular tubes to compensate for asymmetry, and the ocular tubes are angled at 30° to comfortably accommodate a seated position without neck strain. The 23mm photo port is height-adjustable to match focus with the eyepieces, and can be replaced with an optional CX series C-mount port which have built-in reduction, and can directly interface with C-mount cameras.
The objective turret provides instant access to 4 magnification levels to easily focus in on minute details from 40X to 1000X. This covers magnifications needed for studying hair follicles, cells, and bacteria. These high-quality lenses are achromatically corrected to improve resolution and color accuracy.
The 2-layer mechanical stage provides smooth and precise movement for examination of specimen slides. The stage's low-position controls are conveniently placed near the coaxial focus knobs for a streamlined workflow. Examining specimen slides is intuitive and precise for users at any skill level. LED sub-stage lighting provides bright illumination with high color-temperature for natural colors. The cool, energy-efficient lighting reduces heat for viewing live specimens, and provides high contrast for digital imaging. The Abbe light condenser has a high 1.25 numerical aperture for oil-immersion, and an iris diaphragm to optimize contrast and depth-of-field. The condenser holder uses rack-and-pinion movement for precise height adjustment.
Specifications
| Optical System | Finite-conjugate |
| Mechanical Tube Length | 160mm |
| Head | Trinocular, 30° incline, 360° rotatable |
| Interpupillary Adjustment | Siedentopf compensation-free gemel |
| Ocular Diameter | 23mm |
| Eyepieces | 10X |
| Photo Port | height-adjustable 23mm tube, CX series, simul-focal |
| Objective Lenses | DIN standard |
| Objective Parfocal Distance | 45mm |
| Objective Mounting Thread | RMS 20.32mm |
| Objective Turret | quadruple |
| Focusing System | Coaxial coarse and fine focus, upper limit-stop, tension control |
| Focus Range | 30mm |
| Division of Fine Focus | 0.002mm |
| Stage Design | Double-layer with caliper |
| Stage Dimensions | 140mm x 140mm |
| X-Y Translation Range | 75mm x 45mm |
| Transmitted Illumination | Variable-intensity 1.4W LED (7 x 0.2W) |
| Condenser | NA1.25 Abbe condenser with iris diaphragm, 32mm filter holder |
| Sub-stage Condenser-holder | rack and pinion |
| Power | 110VAC 60Hz or rechargeable batteries |
Objective Lenses
| Magnification | Corrections | NA | Immersion Medium | Cover-glass Thickness |
|---|---|---|---|---|
| 4X | achromatic | 0.10 | — | 0.17mm |
| 10X | achromatic | 0.25 | — | 0.17mm |
| 40X | achromatic | 0.65 | — | 0.17mm |
| 100X | achromatic | 1.25 | oil | 0.17mm |





















