
AmScope T670 Series Professional Infinity-Corrected Trinocular Compound Microscope with 3W LED Koehler, 3D Mechanical Stage and Optional Digital Camera
AmScope T670 Series Professional Infinity-Corrected Trinocular Compound Microscope with 3W LED Koehler, 3D Mechanical Stage and Optional Digital Camera
Original: $985.99
-65%$985.99
$345.10The Story
The T670 is designed to be a fully-scalable and economical laboratory microscope. This model is adorned with professional features. Its infinity-corrected optical system ensures reliable, low-distortion magnification, with achromatic corrections for accurate colors and improved sharpness. The LED illumination system provides bright, low-heat evenly-distributed light for maximum contrast and definition. A large set of optional upgrades are available for fluorescence, phase-contrast, and darkfield, making this microscope perfect for scaling laboratories and advanced education.
The microscope's head is designed for precision and comfort. Compensation-free Siedentopf interpupillary adjustment allows any user to properly align the oculars without readjusting focus. For users with astigmatism or asymmetrical vision, both eyepieces can be independently adjusted to fine-tune focus. The switched trinocular port provides a dedicated mount for a camera to record photos or videos, and is height-adjustable to match focus with the eyepieces. The port uses our 23mm YX-type interchangeable interface which can be replaced with an optional C-mount adapter.
The objective turret provides instant access to 4 magnification levels to easily focus in on minute details from 40X to 1000X. This covers magnifications needed for studying hair follicles, cells, soil, and bacteria. The turret's reversed orientation provides more working room above the stage. These high-quality lenses are achromatically corrected to improve resolution and color accuracy.
The 2-layer mechanical stage provides smooth and precise movement for examination of specimen slides. The stage's low-position controls are conveniently placed near the coaxial focus knobs for a streamlined workflow. Examining specimen slides is intuitive and precise for users at any skill level.
The sub-stage LED light-source ensures cool, energy-efficient illumination with low heat for live specimens. The bright light-source is daylight-balanced to produce natural colors for imaging. The Abbe light condenser has a high 1.25 numerical aperture for oil-immersion, and an iris diaphragm to optimize contrast and depth-of-field. The condenser holder uses rack-and-pinion height adjustment for precision control, and is centerable for proper alignment.
Specifications
| Optical System | Infinite-conjugate |
| Head | Trinocular, 30° incline, 360° rotatable |
| Interpupillary Adjustment | Siedentopf compensation-free gemel, 55-75mm |
| Ocular Diameter | 23mm |
| Ocular Diopters | right, ±5dp |
| Eyepieces | 10X |
| Photo Port | height-adjustable YX series, 23mm tube mount |
| Objective Lenses | Infinity-corrected |
| Objective Parfocal Distance | 45mm |
| Objective Mounting Thread | RMS 20.32mm |
| Objective Turret | Reverse quadruple, ball-bearing movement |
| Focusing System | Coaxial coarse and fine focus, tension control |
| Division of Fine Focus | 0.002mm |
| Stage Design | Double-layer with caliper |
| Stage Dimensions | 180mm x 150mm |
| X-Y Translation Range | 75mm x 50mm |
| Transmitted Illumination | LED |
| Condenser | NA1.25 Abbe condenser with iris diaphragm |
| Sub-stage Condenser-holder | rack and pinion |
| Power | 85-230VAC 50/60Hz wide-band |
Objective Lenses
| Magnification | Corrections | NA | Immersion Medium | Cover-glass Thickness |
|---|---|---|---|---|
| 4X | achromatic | 0.10 | — | — |
| 10X | achromatic | 0.25 | — | 0.17mm |
| 40X | achromatic | 0.65 | — | 0.17mm |
| 100X | achromatic | 1.25 | oil | 0.17mm |
Packing List:

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The T670 is designed to be a fully-scalable and economical laboratory microscope. This model is adorned with professional features. Its infinity-corrected optical system ensures reliable, low-distortion magnification, with achromatic corrections for accurate colors and improved sharpness. The LED illumination system provides bright, low-heat evenly-distributed light for maximum contrast and definition. A large set of optional upgrades are available for fluorescence, phase-contrast, and darkfield, making this microscope perfect for scaling laboratories and advanced education.
The microscope's head is designed for precision and comfort. Compensation-free Siedentopf interpupillary adjustment allows any user to properly align the oculars without readjusting focus. For users with astigmatism or asymmetrical vision, both eyepieces can be independently adjusted to fine-tune focus. The switched trinocular port provides a dedicated mount for a camera to record photos or videos, and is height-adjustable to match focus with the eyepieces. The port uses our 23mm YX-type interchangeable interface which can be replaced with an optional C-mount adapter.
The objective turret provides instant access to 4 magnification levels to easily focus in on minute details from 40X to 1000X. This covers magnifications needed for studying hair follicles, cells, soil, and bacteria. The turret's reversed orientation provides more working room above the stage. These high-quality lenses are achromatically corrected to improve resolution and color accuracy.
The 2-layer mechanical stage provides smooth and precise movement for examination of specimen slides. The stage's low-position controls are conveniently placed near the coaxial focus knobs for a streamlined workflow. Examining specimen slides is intuitive and precise for users at any skill level.
The sub-stage LED light-source ensures cool, energy-efficient illumination with low heat for live specimens. The bright light-source is daylight-balanced to produce natural colors for imaging. The Abbe light condenser has a high 1.25 numerical aperture for oil-immersion, and an iris diaphragm to optimize contrast and depth-of-field. The condenser holder uses rack-and-pinion height adjustment for precision control, and is centerable for proper alignment.
Specifications
| Optical System | Infinite-conjugate |
| Head | Trinocular, 30° incline, 360° rotatable |
| Interpupillary Adjustment | Siedentopf compensation-free gemel, 55-75mm |
| Ocular Diameter | 23mm |
| Ocular Diopters | right, ±5dp |
| Eyepieces | 10X |
| Photo Port | height-adjustable YX series, 23mm tube mount |
| Objective Lenses | Infinity-corrected |
| Objective Parfocal Distance | 45mm |
| Objective Mounting Thread | RMS 20.32mm |
| Objective Turret | Reverse quadruple, ball-bearing movement |
| Focusing System | Coaxial coarse and fine focus, tension control |
| Division of Fine Focus | 0.002mm |
| Stage Design | Double-layer with caliper |
| Stage Dimensions | 180mm x 150mm |
| X-Y Translation Range | 75mm x 50mm |
| Transmitted Illumination | LED |
| Condenser | NA1.25 Abbe condenser with iris diaphragm |
| Sub-stage Condenser-holder | rack and pinion |
| Power | 85-230VAC 50/60Hz wide-band |
Objective Lenses
| Magnification | Corrections | NA | Immersion Medium | Cover-glass Thickness |
|---|---|---|---|---|
| 4X | achromatic | 0.10 | — | — |
| 10X | achromatic | 0.25 | — | 0.17mm |
| 40X | achromatic | 0.65 | — | 0.17mm |
| 100X | achromatic | 1.25 | oil | 0.17mm |
























