
Original: $649.99
-65%$649.99
$227.50The Story
The H800 is designed specifically for photomicrography, providing a 0.7X-5X zoom range to handle the same applications as stereo microscopes. This single-lens format produces more evenly-focused images compared to stereo microscopes by using a single optical path which provides better alignment. The C-mount interface allows most professional microscopy cameras to be attached directly to the lens, and uses an integrated 0.4X reduction element to optimize the field of view for 1/2” to 1/3” format camera sensors.
An optional adapter is available (AD-C23) to convert the C-mount interface into a 30mm or 23mm tube which can be used with eyepieces.
Swing-Arm Stand
The stand uses a two-section arm with three pivot points to easily move the microscope in and out of position with up to 20” of reach. The arm mounts to an 18” vertical post which can be clamped to tables up to 1.96” thick.
96-LED Ring Illuminator
This model includes a 96-LED ring-light to provide bright, even illumination. Mounted on the microscope, the light follows the lens so the subject is always illuminated. The light intensity is controlled by a wired, remote power module which keeps control at your fingertips.
Specifications
| Lens | |
| Optical System | Finite-conjugate |
| Objctive Magnification | 0.7X-5X continuous zoom |
| Objctive Numerical Aperture | 0.02-0.07 |
| Objective Resolution | 63 lp/mm @ 0.7X 180 lp/mm @ 5X |
| Optical Corrections | Semi-Apochromatic |
| Camera Mount | C-Mount (25.4mm), adjustable height |
| Integrated Reduction | 0.4X |
| Working Distance | 105mm |
| Lens Mounting Diameter | 50mm |
| Stand | |
| Stand Type | SPC two-section articulating arm, swing movement |
Packing List:
- One monocular zoom microscope
- One articulating arm kit
- One focusing block
- One ring light with control box

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The H800 is designed specifically for photomicrography, providing a 0.7X-5X zoom range to handle the same applications as stereo microscopes. This single-lens format produces more evenly-focused images compared to stereo microscopes by using a single optical path which provides better alignment. The C-mount interface allows most professional microscopy cameras to be attached directly to the lens, and uses an integrated 0.4X reduction element to optimize the field of view for 1/2” to 1/3” format camera sensors.
An optional adapter is available (AD-C23) to convert the C-mount interface into a 30mm or 23mm tube which can be used with eyepieces.
Swing-Arm Stand
The stand uses a two-section arm with three pivot points to easily move the microscope in and out of position with up to 20” of reach. The arm mounts to an 18” vertical post which can be clamped to tables up to 1.96” thick.
96-LED Ring Illuminator
This model includes a 96-LED ring-light to provide bright, even illumination. Mounted on the microscope, the light follows the lens so the subject is always illuminated. The light intensity is controlled by a wired, remote power module which keeps control at your fingertips.
Specifications
| Lens | |
| Optical System | Finite-conjugate |
| Objctive Magnification | 0.7X-5X continuous zoom |
| Objctive Numerical Aperture | 0.02-0.07 |
| Objective Resolution | 63 lp/mm @ 0.7X 180 lp/mm @ 5X |
| Optical Corrections | Semi-Apochromatic |
| Camera Mount | C-Mount (25.4mm), adjustable height |
| Integrated Reduction | 0.4X |
| Working Distance | 105mm |
| Lens Mounting Diameter | 50mm |
| Stand | |
| Stand Type | SPC two-section articulating arm, swing movement |
Packing List:
- One monocular zoom microscope
- One articulating arm kit
- One focusing block
- One ring light with control box




















