
The Story
The HD212 is an advanced imaging solution for all microscopy applications, including fluorescence and dark-field. Operating both standalone and with PC-connectivity, this C-mount digital camera provides real-time 1080p60 video over HDMI, with built-in 26fps recording to Secure Digital, and PC tethering over USB. The camera's integrated software platform provides full camera-control for exposure, whte-balance, image-orientation, and much more. USB-mouse navigation makes it extremely easy to perform basic functions, as well as new features such as measurements for still-image and video.
The included Windows software offers image-development and measurement tools, as well as advanced compositing features such as image-stitching and extended-depth-of-focus. With the ability to calibrate scales at multiple magnifications, the software can be used for multi-level inspection. For Mac and Linux, there is a lite version of the software which can capture video and still images, and includes limited processing features.
Features:
Specifications
| Sensor Specifications | |
| Model | IMX290 (color) |
| Sensor Type | CMOS |
| Sensor Optical Format | 1/2.8" |
| Active Pixels | 2.07M (1920 x 1080) |
| Pixel Size | 2.9µm x 2.9µm |
| Active Sensor Area | 5.57mm x 3.13mm |
| Shutter | electronic rolling shutter |
| Sensitivity | 1300mV @ 1/30s (f/5.6) |
| Spectral Response | 380-650nm with IR-cut filter |
| Other Camera Specifications | |
| Video Preview Resolution (HDMI) | 1920 x 1080 |
| Video Preview Framerate (HDMI) | 60fps |
| Video Capture Resolution | 1920 x 1080 |
| Video Capture Framerate | 26fps (SecureDigital) 30fps max (USB) |
| Internal Video Capture Format | AVI |
| Photo Capture Resolution | 1920 x 1080 |
| Internal Photo Capture Format | JPG |
| Recording Media | SecureDigital card |
| Connectivity | HDMI, USB 2.0 |
| Lens-mount | C-mount |
| Compensating Lens | 0.37X (optional) |
| Power | 12VDC 1A |
| Dimensions | 78mm x 65mm x 88mm |
| Operating Temperature | -10-50°C |
| Operating Humidity | 30-80% |
Software
| OS Requirements | Windows (32/64 bit) XP/Vista/7/8/10, Mac OS 10.8+, Linux kernel 3.13+ | ||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Hardware Requirements | Intel Core2 2.8GHz or comparable processor, 4GB RAM | ||||||||||||||||||
| Features |
|
Contents:

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The HD212 is an advanced imaging solution for all microscopy applications, including fluorescence and dark-field. Operating both standalone and with PC-connectivity, this C-mount digital camera provides real-time 1080p60 video over HDMI, with built-in 26fps recording to Secure Digital, and PC tethering over USB. The camera's integrated software platform provides full camera-control for exposure, whte-balance, image-orientation, and much more. USB-mouse navigation makes it extremely easy to perform basic functions, as well as new features such as measurements for still-image and video.
The included Windows software offers image-development and measurement tools, as well as advanced compositing features such as image-stitching and extended-depth-of-focus. With the ability to calibrate scales at multiple magnifications, the software can be used for multi-level inspection. For Mac and Linux, there is a lite version of the software which can capture video and still images, and includes limited processing features.
Features:
Specifications
| Sensor Specifications | |
| Model | IMX290 (color) |
| Sensor Type | CMOS |
| Sensor Optical Format | 1/2.8" |
| Active Pixels | 2.07M (1920 x 1080) |
| Pixel Size | 2.9µm x 2.9µm |
| Active Sensor Area | 5.57mm x 3.13mm |
| Shutter | electronic rolling shutter |
| Sensitivity | 1300mV @ 1/30s (f/5.6) |
| Spectral Response | 380-650nm with IR-cut filter |
| Other Camera Specifications | |
| Video Preview Resolution (HDMI) | 1920 x 1080 |
| Video Preview Framerate (HDMI) | 60fps |
| Video Capture Resolution | 1920 x 1080 |
| Video Capture Framerate | 26fps (SecureDigital) 30fps max (USB) |
| Internal Video Capture Format | AVI |
| Photo Capture Resolution | 1920 x 1080 |
| Internal Photo Capture Format | JPG |
| Recording Media | SecureDigital card |
| Connectivity | HDMI, USB 2.0 |
| Lens-mount | C-mount |
| Compensating Lens | 0.37X (optional) |
| Power | 12VDC 1A |
| Dimensions | 78mm x 65mm x 88mm |
| Operating Temperature | -10-50°C |
| Operating Humidity | 30-80% |
Software
| OS Requirements | Windows (32/64 bit) XP/Vista/7/8/10, Mac OS 10.8+, Linux kernel 3.13+ | ||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Hardware Requirements | Intel Core2 2.8GHz or comparable processor, 4GB RAM | ||||||||||||||||||
| Features |
|
Contents:




















