
The Story
The HD222-GS is the next-generation live-view imaging system, meant to replace older CCD cameras. The hyper-sensitive CMOS sensor captures images with better efficiency, and much-improved speed compared to CCD sensors. The HD222-GS also uses global-shutter technology which produces smoother motion in video. The camera uses a standard C-mount interface for maximum compatibility with various microscopy-systems. It can be used as a stand-alone recorder when used with an HDMI monitor or television, or live-streamed to a PC via wi-fi for image-capture and video-recording.
The included Windows software offers image-development and measurement tools, as well as advanced compositing features such as image-stitching and extended-depth-of-focus. With the ability to calibrate scales at multiple magnifications, the software can be used for multi-level inspection. For Mac and Linux, there is a lite version of the software which can capture video and still images, and includes limited processing features.
Specifications
| Sensor Specifications | |
| Model | IMX294 (color) |
| Sensor Type | CMOS |
| Sensor Optical Format | 1/1.2" |
| Active Pixels | 2.07M (1920 x 1080) |
| Pixel Size | 5.86µm x 5.86µm |
| Active Sensor Area | 11.25mm x 6.33mm |
| Shutter | global shutter |
| Sensitivity | 1016mV @ 1/30s (f/5.6) |
| Spectral Response | 380-650nm with IR-cut filter |
| Other Camera Specifications | |
| Video Preview Resolution (HDMI) | 1920 x 1080 |
| Video Preview Framerate (HDMI) | 60fps |
| Video Capture Resolution | 1920 x 1080 |
| Video Capture Framerate | 30fps (SecureDigital) 25fps max (wi-fi) |
| Internal Video Capture Format | ASF |
| Photo Capture Resolution | 1920 x 1080 |
| Internal Photo Capture Format | JPG |
| Recording Media | SecureDigital card |
| Connectivity | HDMI, wi-fi |
| Wi-fi Standard | 802.11n 150Mbps |
| Lens-mount | C-mount |
| Compensating Lens | 0.75X (optional) |
| Power | 12VDC 1A |
| Dimensions | 78mm x 65mm x 88mm |
| Operating Temperature | -10-50°C |
| Operating Humidity | 30-80% |
Software
| OS Requirements | Windows (32/64 bit) 8.1/10/11, Mac OS 10.8+, Linux kernel 3.13+ | ||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Hardware Requirements | Intel Core2 2.8GHz or comparable processor, 4GB RAM | ||||||||||||||||||
| Features |
|
Contents:

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The HD222-GS is the next-generation live-view imaging system, meant to replace older CCD cameras. The hyper-sensitive CMOS sensor captures images with better efficiency, and much-improved speed compared to CCD sensors. The HD222-GS also uses global-shutter technology which produces smoother motion in video. The camera uses a standard C-mount interface for maximum compatibility with various microscopy-systems. It can be used as a stand-alone recorder when used with an HDMI monitor or television, or live-streamed to a PC via wi-fi for image-capture and video-recording.
The included Windows software offers image-development and measurement tools, as well as advanced compositing features such as image-stitching and extended-depth-of-focus. With the ability to calibrate scales at multiple magnifications, the software can be used for multi-level inspection. For Mac and Linux, there is a lite version of the software which can capture video and still images, and includes limited processing features.
Specifications
| Sensor Specifications | |
| Model | IMX294 (color) |
| Sensor Type | CMOS |
| Sensor Optical Format | 1/1.2" |
| Active Pixels | 2.07M (1920 x 1080) |
| Pixel Size | 5.86µm x 5.86µm |
| Active Sensor Area | 11.25mm x 6.33mm |
| Shutter | global shutter |
| Sensitivity | 1016mV @ 1/30s (f/5.6) |
| Spectral Response | 380-650nm with IR-cut filter |
| Other Camera Specifications | |
| Video Preview Resolution (HDMI) | 1920 x 1080 |
| Video Preview Framerate (HDMI) | 60fps |
| Video Capture Resolution | 1920 x 1080 |
| Video Capture Framerate | 30fps (SecureDigital) 25fps max (wi-fi) |
| Internal Video Capture Format | ASF |
| Photo Capture Resolution | 1920 x 1080 |
| Internal Photo Capture Format | JPG |
| Recording Media | SecureDigital card |
| Connectivity | HDMI, wi-fi |
| Wi-fi Standard | 802.11n 150Mbps |
| Lens-mount | C-mount |
| Compensating Lens | 0.75X (optional) |
| Power | 12VDC 1A |
| Dimensions | 78mm x 65mm x 88mm |
| Operating Temperature | -10-50°C |
| Operating Humidity | 30-80% |
Software
| OS Requirements | Windows (32/64 bit) 8.1/10/11, Mac OS 10.8+, Linux kernel 3.13+ | ||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Hardware Requirements | Intel Core2 2.8GHz or comparable processor, 4GB RAM | ||||||||||||||||||
| Features |
|
Contents:




















