
Original: $244.99
-65%$244.99
$85.75The Story
Adding a video screen to your microscope is easier than ever. Our HDC series monitors can be used with a wide range of compound and stereo microscopes, including student and professional models. The built-in camera mounts directly to an ocular tube, just like an eyepiece. Soon you’ll be seeing the microscopic world right on the screen.
The HDC109-23 turns your microscope into a digital workstation by adding a bright 9” screen and real-time video provided by the built-in camera. Best-suited for trinocular microscopes, it can be attached to a 23.2mm ocular tube or photo tube.
Not only can you watch live images on the screen, but you can also capture photos and record videos. A built-in MicroSD writer lets you save photos and videos which can be viewed and edited on most computers.
Specifications
| Sensor Specifications | |
| Sensor Optical Format | 1/2.75" |
| Active Pixels | 2M (1920 x 1080) |
| Pixel Size | 2.8µm x 2.8µm |
| Active Sensor Area | 5.38mm x 3.02mm |
| Other Camera Specifications | |
| Video Preview Resolution | 1080p FHD, 16:9 aspect ratio 1080p, 4:3 aspect ratio 720p, 16:9 aspect ratio |
| Video Framerate | 30fps |
| Video Capture Resolution | 1080p FHD, 16:9 aspect ratio 1080p, 4:3 aspect ratio 720p, 16:9 aspect ratio |
| Photo Capture | 3MP, 4:3 aspect ratio 2MP, 16:9 aspect ratio 1.3MP, 4:3 aspect ratio |
| Recording Media | MicroSD card; max 32GB; requires class 10 or higher |
| Connectivity | Mini USB |
| Microscope Mount | 23.2mm |
| Power | 5VDC 2A |
| Monitor Specifications | |
| Screen Size | 9" (diagonal) |
| Panel Type | IPS |
| Native Resolution | 800 x 400 |
| Aspect Ratio | 5:3 |
Contents

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Adding a video screen to your microscope is easier than ever. Our HDC series monitors can be used with a wide range of compound and stereo microscopes, including student and professional models. The built-in camera mounts directly to an ocular tube, just like an eyepiece. Soon you’ll be seeing the microscopic world right on the screen.
The HDC109-23 turns your microscope into a digital workstation by adding a bright 9” screen and real-time video provided by the built-in camera. Best-suited for trinocular microscopes, it can be attached to a 23.2mm ocular tube or photo tube.
Not only can you watch live images on the screen, but you can also capture photos and record videos. A built-in MicroSD writer lets you save photos and videos which can be viewed and edited on most computers.
Specifications
| Sensor Specifications | |
| Sensor Optical Format | 1/2.75" |
| Active Pixels | 2M (1920 x 1080) |
| Pixel Size | 2.8µm x 2.8µm |
| Active Sensor Area | 5.38mm x 3.02mm |
| Other Camera Specifications | |
| Video Preview Resolution | 1080p FHD, 16:9 aspect ratio 1080p, 4:3 aspect ratio 720p, 16:9 aspect ratio |
| Video Framerate | 30fps |
| Video Capture Resolution | 1080p FHD, 16:9 aspect ratio 1080p, 4:3 aspect ratio 720p, 16:9 aspect ratio |
| Photo Capture | 3MP, 4:3 aspect ratio 2MP, 16:9 aspect ratio 1.3MP, 4:3 aspect ratio |
| Recording Media | MicroSD card; max 32GB; requires class 10 or higher |
| Connectivity | Mini USB |
| Microscope Mount | 23.2mm |
| Power | 5VDC 2A |
| Monitor Specifications | |
| Screen Size | 9" (diagonal) |
| Panel Type | IPS |
| Native Resolution | 800 x 400 |
| Aspect Ratio | 5:3 |























