
Original: $299.99
-65%$299.99
$105.00The Story
This 11.6" LED IPS monitor is designed to work with our HD1080 series cameras but is also compatible with other HDMI video sources. The IPS panel features wide angles of view and accurate color reproduction. It's extremely lightweight, so it won't weigh down a mounted camera. It comes with brackets and a power coupler for mounting to an HD1080 or HD1080A camera.
Specifications
| Screen Size | 11.6" |
| Screen Type | TFT-LCD |
| Panel | IPS |
| Backlight | LED |
| Screen Display Ratio | 16:9 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Pixel Pitch | 0.1338mm |
| Brightness | 320 nits |
| Contrast | 1000:1 |
| Colors | 16.7M |
| Inputs | HDMI x 1 |
| Power | 12VDC |
Contents

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
This 11.6" LED IPS monitor is designed to work with our HD1080 series cameras but is also compatible with other HDMI video sources. The IPS panel features wide angles of view and accurate color reproduction. It's extremely lightweight, so it won't weigh down a mounted camera. It comes with brackets and a power coupler for mounting to an HD1080 or HD1080A camera.
Specifications
| Screen Size | 11.6" |
| Screen Type | TFT-LCD |
| Panel | IPS |
| Backlight | LED |
| Screen Display Ratio | 16:9 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Pixel Pitch | 0.1338mm |
| Brightness | 320 nits |
| Contrast | 1000:1 |
| Colors | 16.7M |
| Inputs | HDMI x 1 |
| Power | 12VDC |

















