
Original: $55.99
-65%$55.99
$19.60The Story
This LED lamp is built to illuminate specified points of interest or specimens in your workspace. Use a 9W, high-quality LED bulb for the perfect brightness for any task while drawing minimum power. Light up your monitor/desk evenly and softly without ghost, glare, or flickers.
Easily clamp to your desk or table to help save space. The sturdy metal arm raises the lamp heads up to 24” to meet any lighting needs while being easy to maneuver using the handle attached to the head and lock into position. Perfect for small to medium-sized work areas where space may be limited. Great for electronics manufacturing, repair work, lab work, studying, writing, reading, etc.
Specifications:
| Light Source | 9W LED bulb (not included) |
| Lumens | 900lm |
| Color Temperature | 6000-7000k |
| Lamp Head Dimension | 12.52" x 5.43" |
| Arm Length | 24.1" |
| Arm Adjust Degrees | 360° |
| Max Distance From Light Source to Surface | 24" |
| Max Clamp Distance | 2.56'' |
| Dimmable | No |
| Power Source | Plug in Wall Outlet |
| Voltage | AC 110-120V 60Hz |
| Weight | 8.8LB |
| Package Dimension | 28.74" x 15.16" x 11.81" |
| Color | White |
| Quick Installation Guide/Product Manual | Download |
What's Included?
- Lamp
- Surface Clamp
- User Manual
- Replaceable LED bulb (NOT INCLUDED)

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
This LED lamp is built to illuminate specified points of interest or specimens in your workspace. Use a 9W, high-quality LED bulb for the perfect brightness for any task while drawing minimum power. Light up your monitor/desk evenly and softly without ghost, glare, or flickers.
Easily clamp to your desk or table to help save space. The sturdy metal arm raises the lamp heads up to 24” to meet any lighting needs while being easy to maneuver using the handle attached to the head and lock into position. Perfect for small to medium-sized work areas where space may be limited. Great for electronics manufacturing, repair work, lab work, studying, writing, reading, etc.
Specifications:
| Light Source | 9W LED bulb (not included) |
| Lumens | 900lm |
| Color Temperature | 6000-7000k |
| Lamp Head Dimension | 12.52" x 5.43" |
| Arm Length | 24.1" |
| Arm Adjust Degrees | 360° |
| Max Distance From Light Source to Surface | 24" |
| Max Clamp Distance | 2.56'' |
| Dimmable | No |
| Power Source | Plug in Wall Outlet |
| Voltage | AC 110-120V 60Hz |
| Weight | 8.8LB |
| Package Dimension | 28.74" x 15.16" x 11.81" |
| Color | White |
| Quick Installation Guide/Product Manual | Download |
What's Included?
- Lamp
- Surface Clamp
- User Manual
- Replaceable LED bulb (NOT INCLUDED)























