
The Story
The 20MP MU2003-BI is part of our back-illuminated CMOS camera series. Back-illuminated CMOS sensors provide higher quantum-efficiency by moving the photo-diode layer in front of the electronic components, increasing photon-absorption. This allows a much higher gain with minimal image-noise. Images can be captured with shorter exposure times and faster framerates. The high-resolution sensor captures incredible detail with accurate colors. This camera pairs especially well with stereo microscopes used for quality control.
The camera can be attached directly to a C-mount photo port. This package includes a 1X C-mount to 23mm compensating lens for use with 23mm photo ports.
The included software for Windows, Mac, and Linux provides an imaging solution for photography and videography. The Windows (8.1/10/11) version provides an extensive toolset for image-processing and measurements. A lite version of the application is provided for Mac and Linux.
Specifications
| Sensor Specifications | |
| Model | IMX183 (color) |
| Sensor Type | back-illuminated CMOS |
| Sensor Optical Format | 1" |
| Active Pixels | 19.85M (5440 x 3648) |
| Pixel Size | 2.4µm x 2.4µm |
| Active Sensor Area | 13.06mm x 8.76mm |
| Shutter | electronic rolling shutter |
| Sensitivity | 462mV @ 1/30s (f/5.6) |
| Spectral Response | 380-650nm with IR-cut filter |
| Other Camera Specifications | |
| Binning | 1x1, 2x2, 3x3 |
| Video Capture Framerate | 15fps @ 5440x3648 50fps @ 2736x1824 60fps @ 1824x1216 |
| Photo Capture Resolution | 5440x3648 2736x1824 1824x1216 |
| Connectivity | USB 3.0 |
| Lens-mount | C-mount |
| Compensating Lens | 1X |
| Power | 5VDC 9mA over USB |
| Operating Temperature | -10-50°C |
| Operating Humidity | 30-80% |
Software
| OS Requirements | Windows (32/64 bit) 8.1/10/11, Mac OS 10.8+, Linux kernel 3.13+ | ||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Hardware Requirements | Intel Core2 2.8GHz or comparable processor, 4GB RAM | ||||||||||||||||||
| Features |
|
Content

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The 20MP MU2003-BI is part of our back-illuminated CMOS camera series. Back-illuminated CMOS sensors provide higher quantum-efficiency by moving the photo-diode layer in front of the electronic components, increasing photon-absorption. This allows a much higher gain with minimal image-noise. Images can be captured with shorter exposure times and faster framerates. The high-resolution sensor captures incredible detail with accurate colors. This camera pairs especially well with stereo microscopes used for quality control.
The camera can be attached directly to a C-mount photo port. This package includes a 1X C-mount to 23mm compensating lens for use with 23mm photo ports.
The included software for Windows, Mac, and Linux provides an imaging solution for photography and videography. The Windows (8.1/10/11) version provides an extensive toolset for image-processing and measurements. A lite version of the application is provided for Mac and Linux.
Specifications
| Sensor Specifications | |
| Model | IMX183 (color) |
| Sensor Type | back-illuminated CMOS |
| Sensor Optical Format | 1" |
| Active Pixels | 19.85M (5440 x 3648) |
| Pixel Size | 2.4µm x 2.4µm |
| Active Sensor Area | 13.06mm x 8.76mm |
| Shutter | electronic rolling shutter |
| Sensitivity | 462mV @ 1/30s (f/5.6) |
| Spectral Response | 380-650nm with IR-cut filter |
| Other Camera Specifications | |
| Binning | 1x1, 2x2, 3x3 |
| Video Capture Framerate | 15fps @ 5440x3648 50fps @ 2736x1824 60fps @ 1824x1216 |
| Photo Capture Resolution | 5440x3648 2736x1824 1824x1216 |
| Connectivity | USB 3.0 |
| Lens-mount | C-mount |
| Compensating Lens | 1X |
| Power | 5VDC 9mA over USB |
| Operating Temperature | -10-50°C |
| Operating Humidity | 30-80% |
Software
| OS Requirements | Windows (32/64 bit) 8.1/10/11, Mac OS 10.8+, Linux kernel 3.13+ | ||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Hardware Requirements | Intel Core2 2.8GHz or comparable processor, 4GB RAM | ||||||||||||||||||
| Features |
|
Content























