
Original: $305.99
-65%$305.99
$107.10The Story
This is a 100X dark-field objective lens for biological DIN-standard microscopes. Standard bright-field objective lenses present low contrast due to their high numerical apertures. This lens' built-in iris provides control over the aperture, varying between 0.31 and 1.25. This allows for the intensity of the dark-field contrast to be easily adjusted.
| Compatibility | |
| Optical System | Finite |
| Mechanical Tube Length | 160mm |
| Mounting Thread | RMS 20.32mm |
| Parfocal Distance | 45mm |
| Lens Specifications | |
| Magnification | 100X |
| Numerical Aperture | 0.31 to 1.25 |
| Corrections | Plan-achromatic |
| Cover-glass Thickness | 0.17mm |
| Nosecone | Spring |
| Immersion Medium | Oil |
Description
This is a 100X dark-field objective lens for biological DIN-standard microscopes. Standard bright-field objective lenses present low contrast due to their high numerical apertures. This lens' built-in iris provides control over the aperture, varying between 0.31 and 1.25. This allows for the intensity of the dark-field contrast to be easily adjusted.
| Compatibility | |
| Optical System | Finite |
| Mechanical Tube Length | 160mm |
| Mounting Thread | RMS 20.32mm |
| Parfocal Distance | 45mm |
| Lens Specifications | |
| Magnification | 100X |
| Numerical Aperture | 0.31 to 1.25 |
| Corrections | Plan-achromatic |
| Cover-glass Thickness | 0.17mm |
| Nosecone | Spring |
| Immersion Medium | Oil |




















