
Original: $26.99
-65%$26.99
$9.45The Story
This is a 4X plan-achromatic objective lens for DIN-standard microscopes. Intended primarily for biological applications, it is designed to work with microscopes using 160mm tube-length and 45mm parfocal distance. Achromatic correction provides improved color accuracy and resolution, and plan field correction improves flatness for edge-to-edge sharpness.
| Compatibility | |
| Optical System | Finite |
| Mechanical Tube Length | 160mm |
| Mounting Thread | RMS 20.32mm |
| Parfocal Distance | 45mm |
| Lens Specifications | |
| Magnification | 4X |
| Numerical Aperture | 0.10 |
| Corrections | Plan-achromatic |
| Cover-glass Thickness | — |
| Nosecone | Fixed |
| Immersion Medium | None |
| Working Distance | 15.56mm |
Description
This is a 4X plan-achromatic objective lens for DIN-standard microscopes. Intended primarily for biological applications, it is designed to work with microscopes using 160mm tube-length and 45mm parfocal distance. Achromatic correction provides improved color accuracy and resolution, and plan field correction improves flatness for edge-to-edge sharpness.
| Compatibility | |
| Optical System | Finite |
| Mechanical Tube Length | 160mm |
| Mounting Thread | RMS 20.32mm |
| Parfocal Distance | 45mm |
| Lens Specifications | |
| Magnification | 4X |
| Numerical Aperture | 0.10 |
| Corrections | Plan-achromatic |
| Cover-glass Thickness | — |
| Nosecone | Fixed |
| Immersion Medium | None |
| Working Distance | 15.56mm |

















