
The Story
This is a 4X plan-fluor objective lens for high-resolution biological and fluorescence applications. Semi-apochromatic optical corrections improve resolution and color accuracy by realigning blue, green, and red wavelengths. Plan field corrections further improve image quality by providing edge-to-edge sharpness. Along with improvements in resolution, the optics provide better transmittance in the ultraviolet and near-infrared bands for use in fluorescence microscopy.
The lens is designed for use with AmScope upright, infinity-corrected microscopes, as well as other microscopes using RMS mounts and 45mm parfocal distance.
| Compatibility | |
| Optical System | Infinite |
| Reference Focal Length | 180mm |
| Mounting Thread | RMS 20.32mm |
| Parfocal Distance | 45mm |
| Lens Specifications | |
| Magnification | 4X |
| Numerical Aperture | 0.13 |
| Corrections | Plan, semi-apochromatic |
| Cover-glass Thickness | — |
| Nosecone | Fixed |
| Immersion Medium | — |
| Working Distance | 16.3mm |
Description
This is a 4X plan-fluor objective lens for high-resolution biological and fluorescence applications. Semi-apochromatic optical corrections improve resolution and color accuracy by realigning blue, green, and red wavelengths. Plan field corrections further improve image quality by providing edge-to-edge sharpness. Along with improvements in resolution, the optics provide better transmittance in the ultraviolet and near-infrared bands for use in fluorescence microscopy.
The lens is designed for use with AmScope upright, infinity-corrected microscopes, as well as other microscopes using RMS mounts and 45mm parfocal distance.
| Compatibility | |
| Optical System | Infinite |
| Reference Focal Length | 180mm |
| Mounting Thread | RMS 20.32mm |
| Parfocal Distance | 45mm |
| Lens Specifications | |
| Magnification | 4X |
| Numerical Aperture | 0.13 |
| Corrections | Plan, semi-apochromatic |
| Cover-glass Thickness | — |
| Nosecone | Fixed |
| Immersion Medium | — |
| Working Distance | 16.3mm |

















