
The Story
The SM-4B-B is a heavy-duty, highly-flexible microscope designed for biological and industrial applications. This model is especially popular in the QC, repair and engraving industries thanks to its ease-of-use and reliability. With its wide zoom range and double-arm boom-stand, this model will become an indispensable instrument in any workshop or lab.
Optics
The stereo optics provide clear, sharp images with excellent focus-depth and a large working-distance. With 0.7X-4.5X zoom objectives, moving through the magnification range is as easy as turning a knob. 10X wide-field eyepieces provide an ample magnification range from 7X to 45X, with high-eyepoint optics to accommodate glasses or goggles. A 2X Barlow lens is included, which can be mounted to the objective housing to double the magnification range to 14X-90X. This will also result in decreased working distance. The combined magnification ranges provide 7X-90X.
Ocular Adjustment
Dual ocular diopters can be adjusted to maintain consistent focus, greatly improving productivity. Rotating interpupillary adjusters simplify the process of aligning the eyepieces for each user.
Double-arm Boom-Stand
The multi-pivoting, double-arm stand provides a stable, flexible support system, ideal for hands-on work. Use of a drop-down column allows the head to be positioned at virtually any angle. Ball-bearings provide smooth movement of the lateral arms, which can easily pivot the microscope out of the way when it is not needed. The heavy, steel base ensures the stability of the microscope, even when laden with attachments.
Specifications
| Microscope Head | |
| Head Type | Binocular, 45° incline, 360° rotatable |
| Optical System | Greenough stereoscopic |
| Interpupillary Adjustment | Compensation-free gemel, 54-76mm |
| Ocular-port Diameter | 30mm |
| Dioptric Adjustment | Both oculars, ±5dp |
| Eyepieces | 10X |
| Objective Lenses | 0.7X-4.5X zoom |
| Objective Numerical Aperture | 0.065 @ 4.5X 0.02 @ 0.7X |
| Objective Resolution | 195 lp/mm @ 4.5X 60 lp/mm @ 0.7X |
| Native Field-of-View | 4.4mm-28.6mm |
| Native Working Distance | 100mm |
| Auxiliary Lens Mount | 48mm thread |
| Auxiliary (Barlow) Lenses Included | 2X, 30mm working distance |
| Stand | |
| Stand Type | Double-arm boom-stand with ball-bearing movement, cast-steel base |
| Stand Dimensions | 20" double-arm (overall length: 30"), 17" high pillar, 10-1/4"x8-1/4"x2" |
| Focusing-block Focus Range | 50mm |
Packing List:

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The SM-4B-B is a heavy-duty, highly-flexible microscope designed for biological and industrial applications. This model is especially popular in the QC, repair and engraving industries thanks to its ease-of-use and reliability. With its wide zoom range and double-arm boom-stand, this model will become an indispensable instrument in any workshop or lab.
Optics
The stereo optics provide clear, sharp images with excellent focus-depth and a large working-distance. With 0.7X-4.5X zoom objectives, moving through the magnification range is as easy as turning a knob. 10X wide-field eyepieces provide an ample magnification range from 7X to 45X, with high-eyepoint optics to accommodate glasses or goggles. A 2X Barlow lens is included, which can be mounted to the objective housing to double the magnification range to 14X-90X. This will also result in decreased working distance. The combined magnification ranges provide 7X-90X.
Ocular Adjustment
Dual ocular diopters can be adjusted to maintain consistent focus, greatly improving productivity. Rotating interpupillary adjusters simplify the process of aligning the eyepieces for each user.
Double-arm Boom-Stand
The multi-pivoting, double-arm stand provides a stable, flexible support system, ideal for hands-on work. Use of a drop-down column allows the head to be positioned at virtually any angle. Ball-bearings provide smooth movement of the lateral arms, which can easily pivot the microscope out of the way when it is not needed. The heavy, steel base ensures the stability of the microscope, even when laden with attachments.
Specifications
| Microscope Head | |
| Head Type | Binocular, 45° incline, 360° rotatable |
| Optical System | Greenough stereoscopic |
| Interpupillary Adjustment | Compensation-free gemel, 54-76mm |
| Ocular-port Diameter | 30mm |
| Dioptric Adjustment | Both oculars, ±5dp |
| Eyepieces | 10X |
| Objective Lenses | 0.7X-4.5X zoom |
| Objective Numerical Aperture | 0.065 @ 4.5X 0.02 @ 0.7X |
| Objective Resolution | 195 lp/mm @ 4.5X 60 lp/mm @ 0.7X |
| Native Field-of-View | 4.4mm-28.6mm |
| Native Working Distance | 100mm |
| Auxiliary Lens Mount | 48mm thread |
| Auxiliary (Barlow) Lenses Included | 2X, 30mm working distance |
| Stand | |
| Stand Type | Double-arm boom-stand with ball-bearing movement, cast-steel base |
| Stand Dimensions | 20" double-arm (overall length: 30"), 17" high pillar, 10-1/4"x8-1/4"x2" |
| Focusing-block Focus Range | 50mm |























