
The Story
This is the black version of our best-selling, workhorse stereo-microscope, renowned for it's reliability and optical quality. The 0.7-4.5X Greenough-design zoom objectives provide a key range of magnifications for industrial and biological use. The included 10X high-eyepoint eyepieces produce a compound-magnification range of 7X to 45X, which can be expanded with optional auxiliary lenses and eyepieces. The 30mm oculars provide a wide field-of-view for hands-on work, and feature independent dioptric-adjustment. The third optical-port provides a dedicated mount for a camera, ideal for live streaming to a monitor. This is the standard model for inspection-lines, electronics-repair, and dissection. The microscope fits 3" (76mm) focus-racks, and is compatible with a wide range of table-stands, boom-stands, and articulating arms.
Features:
Specifications
| Microscope Head | |
| Head Type | Trinocular |
| Optical System | Greenough stereoscopic |
| Ocular Incline | 45° |
| Interpupillary Adjustment | Compensation-free gemel, 54-76mm |
| Ocular-port Diameter | 30mm |
| Dioptric Adjustment | Both oculars, ±5dp |
| Eyepieces | 10X FN20mm wide-field, high-eyepoint |
| Objective Lenses | 0.7X-4.5X zoom |
| Objective Numerical Aperture | 0.065 @ 4.5X 0.02 @ 0.7X |
| Objective Resolution | 195 lp/mm @ 4.5X 60 lp/mm @ 0.7X |
| Native Field-of-View | 4.4mm-28.6mm |
| Working Distance | 4" (100mm) |
| Photo-port | CX-type slide-adjustable 23mm photo-tube |
Packing List:

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
This is the black version of our best-selling, workhorse stereo-microscope, renowned for it's reliability and optical quality. The 0.7-4.5X Greenough-design zoom objectives provide a key range of magnifications for industrial and biological use. The included 10X high-eyepoint eyepieces produce a compound-magnification range of 7X to 45X, which can be expanded with optional auxiliary lenses and eyepieces. The 30mm oculars provide a wide field-of-view for hands-on work, and feature independent dioptric-adjustment. The third optical-port provides a dedicated mount for a camera, ideal for live streaming to a monitor. This is the standard model for inspection-lines, electronics-repair, and dissection. The microscope fits 3" (76mm) focus-racks, and is compatible with a wide range of table-stands, boom-stands, and articulating arms.
Features:
Specifications
| Microscope Head | |
| Head Type | Trinocular |
| Optical System | Greenough stereoscopic |
| Ocular Incline | 45° |
| Interpupillary Adjustment | Compensation-free gemel, 54-76mm |
| Ocular-port Diameter | 30mm |
| Dioptric Adjustment | Both oculars, ±5dp |
| Eyepieces | 10X FN20mm wide-field, high-eyepoint |
| Objective Lenses | 0.7X-4.5X zoom |
| Objective Numerical Aperture | 0.065 @ 4.5X 0.02 @ 0.7X |
| Objective Resolution | 195 lp/mm @ 4.5X 60 lp/mm @ 0.7X |
| Native Field-of-View | 4.4mm-28.6mm |
| Working Distance | 4" (100mm) |
| Photo-port | CX-type slide-adjustable 23mm photo-tube |
Packing List:























