
The Story
This is a 7X-45X zoom magnification trinocular stereo microscope head, with our unique simul-focal feature--meaning instead of switching between light directed towards your eyepieces or your trinocular port, light is emitted to all three simultaneously! It includes a pair of super widefield high-eyepoint 10X eyepieces and foldable eyeguards. It comes with 45-degree inclined 30mm eyetubes with diopter. Its trinocular port provides a dedicated camera mount. The microscope provides sharp clear erect stereo images over a large zoom magnification range. Its super widefield optics and high-eyepiont design ensure an easy and comfortable observation. This microscope head fits all the stands with a 3" (76mm in diameter) O-ring holder.
Features:
Specifications
| Microscope Head | |
| Head Type | Simul-focal Trinocular |
| Optical System | Greenough stereoscopic |
| Ocular Incline | 45° |
| Interpupillary Adjustment | Compensation-free gemel, 54-76mm |
| Ocular-port Diameter | 30mm |
| Dioptric Adjustment | Both oculars, ±5dp |
| Eyepieces | 10X FN20mm wide-field, high-eyepoint |
| Objective Lenses | 0.7X-4.5X zoom |
| Objective Numerical Aperture | 0.065 @ 4.5X 0.02 @ 0.7X |
| Objective Resolution | 195 lp/mm @ 4.5X 60 lp/mm @ 0.7X |
| Native Field-of-View | 4.4mm-28.6mm |
| Working Distance | 4" (100mm) |
| Photo-port | CX-type slide-adjustable 23mm photo-tube |
Packing List:
Description
This is a 7X-45X zoom magnification trinocular stereo microscope head, with our unique simul-focal feature--meaning instead of switching between light directed towards your eyepieces or your trinocular port, light is emitted to all three simultaneously! It includes a pair of super widefield high-eyepoint 10X eyepieces and foldable eyeguards. It comes with 45-degree inclined 30mm eyetubes with diopter. Its trinocular port provides a dedicated camera mount. The microscope provides sharp clear erect stereo images over a large zoom magnification range. Its super widefield optics and high-eyepiont design ensure an easy and comfortable observation. This microscope head fits all the stands with a 3" (76mm in diameter) O-ring holder.
Features:
Specifications
| Microscope Head | |
| Head Type | Simul-focal Trinocular |
| Optical System | Greenough stereoscopic |
| Ocular Incline | 45° |
| Interpupillary Adjustment | Compensation-free gemel, 54-76mm |
| Ocular-port Diameter | 30mm |
| Dioptric Adjustment | Both oculars, ±5dp |
| Eyepieces | 10X FN20mm wide-field, high-eyepoint |
| Objective Lenses | 0.7X-4.5X zoom |
| Objective Numerical Aperture | 0.065 @ 4.5X 0.02 @ 0.7X |
| Objective Resolution | 195 lp/mm @ 4.5X 60 lp/mm @ 0.7X |
| Native Field-of-View | 4.4mm-28.6mm |
| Working Distance | 4" (100mm) |
| Photo-port | CX-type slide-adjustable 23mm photo-tube |
Packing List:























