
Original: $479.99
-65%$479.99
$168.00The Story
The SZ-9TP is a heavy-duty, highly-flexible microscope designed for biological and industrial applications. This model is especially popular in the QC, repair and engraving industries thanks to its ease-of-use and reliability. With its wide zoom range and double-arm boom-stand, this model will become an indispensable instrument in any workshop or lab. The trinocular photo-port is simul-focal, so it can be used simultaneously with both eyepieces.
Optics
The stereo optics provide clear, sharp images with excellent focus-depth and a large working-distance. With 0.7X-5X zoom objectives, moving through the magnification range is as easy as turning a knob. 10X wide-field eyepieces provide an ample magnification range from 7X to 50X, with high-eyepoint optics to accommodate glasses or goggles.
Ocular Adjustment
Dual ocular diopters can be adjusted to maintain consistent focus, greatly improving productivity. Sliding interpupillary adjusters allow you to easily adjust the oculars to align with your eyes.
Simul-focal Trinocular Port
The simul-focal optics in this microscope allow the trinocular port to be used simultaneously with both eyepieces. This means a camera can stream live images from the microscope while you continue to work with full stereoscopic vision. This is accomplished by sharing the left objective lens with the left ocular and the photo-port. This microscope uses our CX series trinocular port, so it can be easily replaced with optional C-mount ports to match specific cameras.
Swing-Arm Stand
The stand uses a two-section arm with three pivot points to easily move the microscope in and out of position with up to 20” of reach. The arm mounts to an 18” vertical post which can be clamped to tables up to 1.96” thick.
Specifications
| Microscope Head | |
| Head Type | Simul-focal trinocular, 45° incline, 360° rotatable |
| Optical System | Greenough stereoscopic |
| Interpupillary Adjustment | Compensation-free gemel, 54-76mm |
| Ocular-port Diameter | 30mm |
| Dioptric Adjustment | Both oculars, ±5dp |
| Eyepieces | 10X |
| Photo Port | height-adjustable 23mm tube, SM series, simul-focal |
| Objective Lenses | 0.7X-5X zoom |
| Native Field-of-View | 4.4mm-28.6mm |
| Native Working Distance | 100mm |
| Auxiliary Lens Mount | 48mm thread |
| Stand | |
| Stand Type | Two-section articulating arm, swing movement |
| Focusing-block Focus Range | 50mm |
Contents:
- One trinocular stereo microscope head
- One photo port attachment
- One pair 10X eyepieces
- One pair eye-guards
- One hex wrench
- One articulating arm stand

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The SZ-9TP is a heavy-duty, highly-flexible microscope designed for biological and industrial applications. This model is especially popular in the QC, repair and engraving industries thanks to its ease-of-use and reliability. With its wide zoom range and double-arm boom-stand, this model will become an indispensable instrument in any workshop or lab. The trinocular photo-port is simul-focal, so it can be used simultaneously with both eyepieces.
Optics
The stereo optics provide clear, sharp images with excellent focus-depth and a large working-distance. With 0.7X-5X zoom objectives, moving through the magnification range is as easy as turning a knob. 10X wide-field eyepieces provide an ample magnification range from 7X to 50X, with high-eyepoint optics to accommodate glasses or goggles.
Ocular Adjustment
Dual ocular diopters can be adjusted to maintain consistent focus, greatly improving productivity. Sliding interpupillary adjusters allow you to easily adjust the oculars to align with your eyes.
Simul-focal Trinocular Port
The simul-focal optics in this microscope allow the trinocular port to be used simultaneously with both eyepieces. This means a camera can stream live images from the microscope while you continue to work with full stereoscopic vision. This is accomplished by sharing the left objective lens with the left ocular and the photo-port. This microscope uses our CX series trinocular port, so it can be easily replaced with optional C-mount ports to match specific cameras.
Swing-Arm Stand
The stand uses a two-section arm with three pivot points to easily move the microscope in and out of position with up to 20” of reach. The arm mounts to an 18” vertical post which can be clamped to tables up to 1.96” thick.
Specifications
| Microscope Head | |
| Head Type | Simul-focal trinocular, 45° incline, 360° rotatable |
| Optical System | Greenough stereoscopic |
| Interpupillary Adjustment | Compensation-free gemel, 54-76mm |
| Ocular-port Diameter | 30mm |
| Dioptric Adjustment | Both oculars, ±5dp |
| Eyepieces | 10X |
| Photo Port | height-adjustable 23mm tube, SM series, simul-focal |
| Objective Lenses | 0.7X-5X zoom |
| Native Field-of-View | 4.4mm-28.6mm |
| Native Working Distance | 100mm |
| Auxiliary Lens Mount | 48mm thread |
| Stand | |
| Stand Type | Two-section articulating arm, swing movement |
| Focusing-block Focus Range | 50mm |
Contents:
- One trinocular stereo microscope head
- One photo port attachment
- One pair 10X eyepieces
- One pair eye-guards
- One hex wrench
- One articulating arm stand




















