
Original: $249.99
-65%$249.99
$87.50The Story
The SZ750TP is an economical stereo microscope with zoom optics and a dedicated photo port. This head uses the same 76mm mount as our SM, ZM, and SW models, so it can be used with our wide range of support systems.
Optics
The stereo optics provide clear, sharp images with excellent focus-depth and a large working-distance. With 0.7X-5X zoom objectives, moving through the magnification range is as easy as turning a knob. 10X wide-field eyepieces provide an ample magnification range from 7X to 50X.
Ocular Adjustment
Dual ocular diopters can be adjusted to maintain consistent focus, greatly improving productivity. Sliding interpupillary adjusters allow you to easily adjust the oculars to align with your eyes.
Simul-focal Trinocular Port
The simul-focal optics in this microscope allow the trinocular photo port to be used simultaneously with both eyepieces. This means a camera can stream live images from the microscope while you continue to work with full stereoscopic vision. This is accomplished by sharing the left objective lens with the left ocular and the photo-port. This microscope uses our CX series trinocular port, so it can be easily replaced with optional C-mount ports to match specific cameras.
Specifications
| Microscope Head | |
| Head Type | Simul-focal trinocular, 45° incline, 360° rotatable |
| Optical System | Greenough stereoscopic |
| Ocular-port Diameter | 30mm |
| Dioptric Adjustment | Both oculars, ±5dp |
| Eyepieces | 10X |
| Photo Port | height-adjustable 23mm tube, CX series, simul-focal |
| Objective Lenses | 0.7X-5X zoom |
| Native Field-of-View | 4.4mm-31mm |
| Native Working Distance | 100mm |
| Auxiliary Lens Mount | 48mm thread |
Packing List:

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The SZ750TP is an economical stereo microscope with zoom optics and a dedicated photo port. This head uses the same 76mm mount as our SM, ZM, and SW models, so it can be used with our wide range of support systems.
Optics
The stereo optics provide clear, sharp images with excellent focus-depth and a large working-distance. With 0.7X-5X zoom objectives, moving through the magnification range is as easy as turning a knob. 10X wide-field eyepieces provide an ample magnification range from 7X to 50X.
Ocular Adjustment
Dual ocular diopters can be adjusted to maintain consistent focus, greatly improving productivity. Sliding interpupillary adjusters allow you to easily adjust the oculars to align with your eyes.
Simul-focal Trinocular Port
The simul-focal optics in this microscope allow the trinocular photo port to be used simultaneously with both eyepieces. This means a camera can stream live images from the microscope while you continue to work with full stereoscopic vision. This is accomplished by sharing the left objective lens with the left ocular and the photo-port. This microscope uses our CX series trinocular port, so it can be easily replaced with optional C-mount ports to match specific cameras.
Specifications
| Microscope Head | |
| Head Type | Simul-focal trinocular, 45° incline, 360° rotatable |
| Optical System | Greenough stereoscopic |
| Ocular-port Diameter | 30mm |
| Dioptric Adjustment | Both oculars, ±5dp |
| Eyepieces | 10X |
| Photo Port | height-adjustable 23mm tube, CX series, simul-focal |
| Objective Lenses | 0.7X-5X zoom |
| Native Field-of-View | 4.4mm-31mm |
| Native Working Distance | 100mm |
| Auxiliary Lens Mount | 48mm thread |




















