
The Story
This trinocular compound microscope is designed for biological applications including teaching and clinical examination. The compact design provides a number of comfort features, such as a trinocular viewing head with Sidentopf adjustment, a reversed lens turret, ergonomically placed coaxial focus knobs and low-position coaxial stage controls. LED illumination provides bright, daylight-balanced light with low power usage.
The observation head has a 30° incline for comfort, and can swivel 360° for a flexible viewing angle. The Siedentopf interpupillary adjustment allows easy binocular fitting for any user. A trinocular photo port provides the ability to mount a camera for photo or video recording.
The objective turret provides instant access to 4 magnification levels to easily focus in on minute details from 40X to 1000X. Additional 16X eyepieces extend the maximum magnification to 1600X, and 8 distinct levels of magnification to cover a wide range of specimens. The high-quality lenses are achromatically corrected to improve resolution and color accuracy.
The 3D mechanical stage provides a wide range of movement, and is ergonomically designed for low-fatigue use. The variable-intensity LED illumination system provides a bright light source while maintaining a low temperature, which is beneficial when viewing live cells and other heat-sensitive specimens. The Abbe light condenser uses an iris diaphragm for aperture control to optimize contrast and depth-of-field, and can be positioned using rack-and-pinion movement.
This is an ideal instrument for schools, clinics, veterinarians, and general use.
Specifications
| Optical System | Finite |
| Mechanical Tube-length | 160mm |
| Head | Trinocular, 30° incline, 360° rotatable |
| Interpupillary Adjustment | Compensation-free gemel |
| Interpupillary Range | 48-75mm |
| Ocular Tube Diameter | 23mm |
| Ocular Diopter | One, left tube |
| Eyepieces | 10X, 16X |
| Photo-port | 23mm tube |
| Nosepiece | Quadruple reversed |
| Objective Lenses | 4X, 10X, 40X (spring), 100X (spring, oil) |
| Focusing System | Coaxial coarse and fine focus, upper limit-stop, tension-control |
| Stage | Double-layer 118mm x 127mm |
| X-Y Translation Range | 70mm x 30mm |
| Sub-stage Condenser-holder | Rack-and-pinion |
| Condenser | Achromatic Abbe condenser, NA1.25 |
| Transmitted Illumination | 1W LED |
| Power | 100-240VAC 50/60Hz |
Objective Lenses
| Magnification | Corrections | NA | Cover-glass Thickness |
|---|---|---|---|
| 4X | Achromatic | 0.10 | 0.17mm |
| 10X | Achromatic | 0.25 | 0.17mm |
| 40X | Achromatic | 0.65 | 0.17mm |
| 100X | Achromatic | 1.25 | 0.17mm |
Magnification Chart
| Eyepiece | Objective | |||
| 4X | 10X | 40X | 100X | |
| 10X | 40X | 100X | 400X | 1000X |
| 16X | 64X | 160X | 640X | 1600X |
Contents

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
This trinocular compound microscope is designed for biological applications including teaching and clinical examination. The compact design provides a number of comfort features, such as a trinocular viewing head with Sidentopf adjustment, a reversed lens turret, ergonomically placed coaxial focus knobs and low-position coaxial stage controls. LED illumination provides bright, daylight-balanced light with low power usage.
The observation head has a 30° incline for comfort, and can swivel 360° for a flexible viewing angle. The Siedentopf interpupillary adjustment allows easy binocular fitting for any user. A trinocular photo port provides the ability to mount a camera for photo or video recording.
The objective turret provides instant access to 4 magnification levels to easily focus in on minute details from 40X to 1000X. Additional 16X eyepieces extend the maximum magnification to 1600X, and 8 distinct levels of magnification to cover a wide range of specimens. The high-quality lenses are achromatically corrected to improve resolution and color accuracy.
The 3D mechanical stage provides a wide range of movement, and is ergonomically designed for low-fatigue use. The variable-intensity LED illumination system provides a bright light source while maintaining a low temperature, which is beneficial when viewing live cells and other heat-sensitive specimens. The Abbe light condenser uses an iris diaphragm for aperture control to optimize contrast and depth-of-field, and can be positioned using rack-and-pinion movement.
This is an ideal instrument for schools, clinics, veterinarians, and general use.
Specifications
| Optical System | Finite |
| Mechanical Tube-length | 160mm |
| Head | Trinocular, 30° incline, 360° rotatable |
| Interpupillary Adjustment | Compensation-free gemel |
| Interpupillary Range | 48-75mm |
| Ocular Tube Diameter | 23mm |
| Ocular Diopter | One, left tube |
| Eyepieces | 10X, 16X |
| Photo-port | 23mm tube |
| Nosepiece | Quadruple reversed |
| Objective Lenses | 4X, 10X, 40X (spring), 100X (spring, oil) |
| Focusing System | Coaxial coarse and fine focus, upper limit-stop, tension-control |
| Stage | Double-layer 118mm x 127mm |
| X-Y Translation Range | 70mm x 30mm |
| Sub-stage Condenser-holder | Rack-and-pinion |
| Condenser | Achromatic Abbe condenser, NA1.25 |
| Transmitted Illumination | 1W LED |
| Power | 100-240VAC 50/60Hz |
Objective Lenses
| Magnification | Corrections | NA | Cover-glass Thickness |
|---|---|---|---|
| 4X | Achromatic | 0.10 | 0.17mm |
| 10X | Achromatic | 0.25 | 0.17mm |
| 40X | Achromatic | 0.65 | 0.17mm |
| 100X | Achromatic | 1.25 | 0.17mm |
Magnification Chart
| Eyepiece | Objective | |||
| 4X | 10X | 40X | 100X | |
| 10X | 40X | 100X | 400X | 1000X |
| 16X | 64X | 160X | 640X | 1600X |
Contents




















